30 Ekim 2017 13:47

Ekim ayında gazetecilere 12 gözaltı, 4 tutuklama

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, ekim ayında gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı, Cumhuriyet ve Ö. Gündem davalarına çağrı yaptı.

Ekim ayında gazetecilere 12 gözaltı, 4 tutuklama

Paylaş

Gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri ekim ayında da son bulmadı. Medyanın yaşadığı hak ihlallerini raporlaştıran CHP İstanbul Millletvekili Barış Yarkadaş, bu ayki raporu Malta’da öldürülen Gazeteci Daphne Caruana Galizia’ya ithaf etti. Yarkadaş, “Ekim ayında 12 gazeteci gözaltına alındı. 4 gazeteci tutuklandı. 11 gazeteci ise hapis cezası aldı. Demokrasi adeta can çekişiyor; gazeteciler nefes alamıyor” dedi.

Dünyanın her yerinde gazetecilerin ağır baskı altında kaldığını ifade eden Yarkadaş, “Bu zincirin bir halkası da AKP iktidarıdır. AKP, gazeteciler üzerindeki baskıyı artırarak, demokrasiye can çekiştiriyor” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümünün kutlandığına dikkat çeken Yarkadaş, “182 gazetecinin cezaevinde olduğu bir tablo, Cumhuriyetimize yakışmıyor. AKP gazetecileri, yazarları ve aydınları tutuklatarak, cumhuriyete ve demokrasiye can çekiştirtiyor” dedi.

DAVALARA KATILIM ÇAĞRISI

Yarın görülecek olan Cumhuriyet ve Özgür Gündem davalarına katılım çağrısı da yapan Yarkadaş, “Türkiye adeta bir ‘Gazeteciler Hapishanesi’ne dönüştü. Bu tablonun mimarı, iktidar ortağı olduğu günlerde çıkarttırdığı ceza yasaları ile gazetecilerin tutuklanmasını kolaylaştıran FETÖ ile ortağı AKP’dir” ifadesini kullandı. Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti: “FETÖ gitti ama ruhu iktidarda kaldı. Gazeteciler FETÖ’nün değiştirttiği AKP’nin de büyük bir iştahla destek verdiği ceza yasaları yüzünden, ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla kolayca tutuklanıyor.”

‘DÖRT MEVSİMDİR TUTSAKLAR’

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının da benzer suçlamalarla 365 gün, dört mevsimdir tutuklu olduğunu hatırlatan Yarkadaş, “Cumhuriyet çalışanları, gerçeğin peşinde koşmanın  ve halkın yanında olmanın  bedelini ödüyorlar. Ödedikleri bu bedel, AKP’nin yoğun bakıma soktuğu demokrasimizi yeniden yaşama döndürecek” dedi. Gazete çalışanlarının cezaevinde haksız ve hukuksuzca tutulduğuna dikkat çeken Yarkadaş, şöyle konuştu: “Cumhuriyetimiz ile özdeşleşen ve laikliğin yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Gazetesi, radikal dinci bir terör örgütüne destek vermekle suçlanıyor. Bunu aklımız da vicdanımız da kabul etmiyor. Yargı, bu yanlıştan bir an önce dönmelidir. Salı günü adaletin yerini bulmasını ve bu saçmalığa son verilmesini istiyoruz.”

Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu’nun beş aydan fazla bir süredir cezaevinde tutulduğunu da hatırlatan Yarkadaş, “7 Kasımdaki duruşmada beraat etmesini bekliyoruz. Gökmen’in tutuklu olması içimizi acıtıyor” ifadesini kullandı.

400 GÜNÜ AŞTI, HALA CEZAEVİNDELER

Özgür Gündem çalışanlarının da aynı gün duruşmaya çıkacağını belirten Yarkadaş, 400 günü aşkın bir süredir cezaevindeler. Bu tutukluluk değil, infazdır” şeklinde konuştu.

Çağlayan Adliyesi’nin hafta boyunca gazeteci davalarına mesai harcayacağını belirten Yarkadaş, “O meşhur sözü; ‘Bir ülkenin yönetim biçimini anlamak istiyorsanız, o ülkenin adliyelerine bakın’ diye değiştirmek gerekiyor sanırım...” ifadesini kullandı.

‘İSİMLERİ AÇIKLAMIYORLAR’

Adalet Bakanlığı’na verdiği bir soru önergesine gelen cevabı da açıklayan Yarkadaş, “Bakanlığa, tutuklu olan ve mesleğini gazeteci - yazar - yayıncı olarak açıklayan kişilerin sayısını ve  isimlerini sorduk. Bakanlık ‘Özel hayatın gizliliği’ gerekçesini göstererek isimleri ve sayıyı da isimleri de  vermedi. Neyi saklıyorlar anlamadık?” diye konuştu.

Gazetecilerin ekim ayında da çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldığını belirten Yarkadaş, “Ekim ayında 12 gazeteci gözaltına alındı. 4 gazeteci tutuklandı. 11 gazeteci ise hapis cezası aldı. Demokrasi adeta can çekişiyor; gazeteciler nefes alamıyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tekin: 2 bin 341 taşınmazı ‘FETÖ’ye kim peşkeş çekti?

SONRAKİ HABER

İran'da petrokimya işçileri ödenmeyen ücretleri için eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa