30 Ekim 2017 13:03

Football Manager 2018’de eşcinsel oyuncular açılabilecek

2018 versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanan Football Manager oyun serisi, sporda homofobiye karşı mücadelede öncü rol üstleniyor.

Paylaş

Football Manager, geçmişte “Irkçılığa karşı futbol” sloganını oyuna dahil etmişti. Şimdi de “Homofobiye karşı futbol”u gündemine alıyor.
Oyunun 2018 versiyonu, 10 Kasım’da piyasaya sürülecek. Yeni oyunun dikkat çekici yanlarından biriyse eşcinsel futbolcuların “açılabilmesi” yani eşcinsel olduklarını kamuoyuna açıklayabilmesi olacak.

Oyunun direktörü Miles Jacobson konuya dair BBC Sport’a yaptığı açıklamada “Bunu yapmaya karar vermemizin bir nedeni eşcinsel futbolcuların olması. Çok sayıda profesyonel futbolcunun eşcinsel olduğunu ancak bunu açıklamadığını biliyoruz” dedi.

Jacobson, “Futbolda bunun halen bir sorun teşkil etmesini garip buluyorum bu yüzden insanlara ‘açılma’nın çok da büyük bir şey olarak görülmemesi hatta olumlu etkileri olabileceğini göstermek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Jacobson, 2017 yılında insanların halen kimliklerini gizlemek zorunda kalmasının saçmalık olduğunu söyledi.

OYUNDA NASIL İŞLEYECEK?

Oyunda “açılma” gerçek profesyonel futbolcular tarafından değil ilk sezon sonrası altyapılarda yetişen hayali futbolcularca gerçekleştirilecek.

EŞCİNSEL FUTBOLCULAR

Thomas Hitzlsperger, Premier Lig’de forma giyip cinsel kimliğini açıklayan ilk oyuncu olmuştu. Alman futbolcu bunu 2014 yılında, futbolu bıraktıktan 4 ay sonra gerçekleştirmişti.

ABD’li orta saha oyuncusu Robbie Rogers da 2013’te eşcinsel olduğunu açıklamıştı. Rogers, açılmadan önce futbol kariyerini sonlandırmış sonrasında MLS’e Los Angeles Galaxy formasıyla geri dönmüştü. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzuların Sessizliği filmi 4K tekniği ile yenilendi

SONRAKİ HABER

WWF Türkiye'den "Kanal İstanbul" uyarısı: Marmara ölü bir denize dönüşebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa