30 Ekim 2017 10:37

Suriyeli aileye linç girişimi davası yarın görülecek

İzmir'de geçtiğimiz yıl mahalleli tarafından saldırılara maruz kalan Halepli E. ailesine yönelik dava yarın başlıyor. (Foto: Arşiv)

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir'in Bornova ilçesinde geçtiğimiz yıl Halepli E. ailesine yönelik linç girişiminin davası yarın başlıyor. Davaya katılım çağrısı yapan Halkların Köprüsü Derneği, ırkçı saldırıların suç olduğunun ortaya konması gerektiğini vurguladı. 2016 yılı Ağustos ayında çocuk kavgası bahane edilerek başta ev sahipleri olmak üzere tüm mahallelinin saldırılarına maruz kalan, ölüm tehditleri alan, iki günün sonunda eşyalarını bile alamadan evlerini terk etmek zorunda kalan E. ailesi, darp raporu da almıştı. Bir kısmı polislerin gözü önünde gerçekleşen saldırılara ilişkin bir yıl sonra dava açıldı. Linç girişiminde bulunanlar “basit yaralama” suçundan yargılanacak. Davanın ilk duruşması yarın saat 10.40’ta İzmir Adliyesi 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  

Sürecin başından beri Halepli ailenin yanında olan Halkların Köprüsü Derneği de davayı takip edecek. Dernek üyeleri duruşmaya katılarak ailenin yalnız olmadığını gösterecek. Dava ile ilgili konuştuğumuz Dernek Başkan Yardımcısı Yıldırım Şahin, bu davada çıkacak kararın benzer olayların bir daha yaşanmasının önüne geçilebilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak davaya katılım çağrısı yaptı. Şahin “Hukuki bir destek olmadığı zaman bu tür konularda süreç ilerleyemiyor. Irkçı, yabancı düşmanı bu saldırıların olağan olmadığının, suç olduğunun ortaya konması gerekiyor. Bu anlayışın mahkeme önünde hesap vermesi sağlanabilir. Adaletli bir yargılama için çalışacağız. Bu bakımdan mülteci alanında çalışan örgütleri ve insan hakları savunucularını bu davayı takip etmeye çağırıyoruz” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kevin Spacey, istismar suçlaması sebebiyle özür diledi

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa