30 Ekim 2017 02:10

Migros'tan atılan İriç'in eşi: Çocuklarımın ahını aldılar

Sendika yönetimine muhalefeti nedeniyle işten atılan Atilla İriç'in eşi; 'Ailemin hayatı alt üst oldu. 3 çocuğumun ahını aldılar' dedi.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Atilla İriç, 10 yıldır başarılı bir şekilde çalıştığı Migros’tan bir anda işten atıldı. İşten atılma nedeni ise bu kadar olmaz dedirtecek cinsten. İriç, Tez Koop-İş Sendikası genel kurulu öncesi arkadaşları tarafından sosyal medyada genel başkan adayı olarak lanse edilince, sendikanın iki temsilcisinin de katıldığı disiplin kurulu oy birliğiyle işten atılmasına karar verdi. Hâlâ işsiz olan İriç, bu nedenle tüm ailesinin psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Atilla ve Gülistan İriç çiftinin üç çocuğu var. En büyük kızları liseye, iki çocuğu da ilkokula gidiyor. En önemli hedefleri çocuklarının okuması ve iyi bir eğitim alması. Bu nedenle İriç çiftini işsizliğin ardından en çok üzen liseye giden kızlarının aileye yük olmamak için çalışmak istemesi olmuş.

‘OKUL MASRAFINI KREDİ KARTIYLA ÖDEDİK’

Bir avukatın yanında haftada 3 gün temizliğe giderek aldığı 1200 lirayı ancak faturalar ve kiraya yettiğini, eşinin yeni işsizlik maaşı almaya başladığını ifade eden Gülistan İriç, “Çok kötü oldu. Tazminat verdiler, o da zaten borçlarına kesildi. 3 tane çocuğum okuyor. Okulların açılmasıyla masraflar çoğaldı. Geçinmekte zorlanıyoruz” dedi. Meslek lisesinde kuaförlük okuyan kızının “Babam çalışmıyor. Yük olmak istemiyorum. Bir kuaföre girer çalışırım” dediğini söyleyen İriç, “Ben de ‘okula git gerekirse bir iki yıl daha fazla çalışırım’ dedim. Okula zorla gönderiyoruz” diyerek çocukların da psikolojilerinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Eşinin işsizlikten evde bunalıma girdiğini anlatan İriç, “Çalışırken durumumuz rahattı. Bir anda her şey tepe taklak oldu. Evde kendisinin psikolojisi de bozuldu. Çocukların servis paraları var, bunların hepsi benim üstüme kaldı” diye konuştu. Gülistan İriç, şöyle devam etti: “Bir suçu yokken işinden gücünden oldu. ‘Ev mi geçindiriyor, kiracı mı, çocuk çocuğu var mı?’ diye soran olmadı. Sendikası arkasında durmadı. Vicdanları ile baş başa bırakıyorum. 3 çocuğumun ahını aldılar.”

‘160 LİRA İLE KİRA MI ÖDEYEYİM, ÇOCUK MU OKUTAYIM?’

Yaşından dolayı iş bulmakta zorlandığını anlatan 44 yaşındaki Atilla İriç de işten atıldıktan sonra bulduğu işler için kendisine az paralar teklif edildiğini söyledi. “Ev kirası 650 lira. 300 lira ile ev kirası mı vereyim, çocukları mı okutayım?” diye soran İriç, ilkokula giden çocukları için 55’er lira kitap parası istendiğini ancak sadece birinin parasını verebildiklerini dile getirdi. Atilla İriç “3 çocuk okutuyoruz ne yapacağımızı bilemiyoruz. Böyle giderse hayırlı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Nasıl çalıştığına dair şahitler olduğu için işe iade davasından olumlu sonuçlar beklediğini anlatan İriç, “Yüz kızartıcı şeyler yapmadık. Hırsızlık yapmadık. 10 yıldır çalıştığım şirketten performans denilerek atıldım” dedi.

SENDİKACI İŞE GERİ ALDIRABİLİRDİ AMA YAPMADI

Sendika seçimler için bir grup oluşturunca sendika genel merkezine çağrıldıklarını anlatan İriç, “Yüzümüze karşı ekmeğinizle oynarım dediler” diye konuştu. İşten atılması ile ilgili sendikada Genel Örgütleme Sekreteri Çağdaş Duyar ile görüştüğünü ifade eden İriç, Duyar’ın kendisine işe başlaması için Migros ile görüştüklerini ancak gazetemizde çıkan ve “Atilla İriç, sendika genel kurulu yaklaşırken sendika yönetimine aday olan ‘Birlikte Kazanacağız’ grubuyla birlikte hareket ettiği için işten atıldığı iddiasına” yer veren haberden dolayı Genel Başkan’ın vazgeçtiğini söylediğini aktardı. Delege seçimlerinin yapıldığı sendika binasına, şube başkanına “Beni ekmeğimden ettiniz” demek için gittiğini anlatan İriç, sözlerini tamamlamadan Türk-İş Bölge Temsilcisi Edip Gülnar’ın orada bulunan polislere “Alın bunu” diyerek zorla dışarı çıkarttığını dile getirdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sulak alan yata kurban

SONRAKİ HABER

Trump'ın azil yargılamasında 2. gün: 7 Demokrat savcı azil istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...