29 Ekim 2017 20:10

‘Kayyım kadınları hayattan koparıyor’

HDP ve DBP’li kadınlar Diyarbakır’da kayyımların 1’inci yılında 'Yerel yönetimler kadın ve kayyımlar' konulu çalıştay düzenledi.

Paylaş

Kayyım atanarak hakları gasp edilen DBP’nin belediye eş başkanları, kayyımların geride kalan bir yılını değerlendirerek, özellikle kadınlara erkeğe itaat etme eğitimlerinin verildiğini vurguladı. Kadınların başta siyaset olmak üzere hayatın her alanından koparılmaya çalışıldığını söyleyen Eşbaşkanlar, özgür kadına karşı dayatılan köle kadın anlayışına daha güçlü bir şekilde cevap vereceklerini dile getirdi. 

HDP ve DBP’li kadınlar Diyarbakır’da kayyımların 1’inci yılında “Yerel yönetimler kadın ve kayyımlar” konulu çalıştay düzenledi. Çalıştayda belediyelere atanan kayyımların icraatları ve kadınları nasıl etkilediği üzerinde tartışma yürütüldü. Yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları kayyım uygulamalarını değerlendirdi. 

‘KADINLARA İTAAT ETME EĞİTİMLERİ VERİLİYOR’  

Kayyım atanan Uludere Belediyesi Eşbaşkanı Zeynep Üren, kadın rengiyle belediyecilik yaptıklarını söyledi. Kadın belediyeciliği hakkında iddialarının büyük olduğunu söyleyen Üren, “Kayyım ile gelen sistem kadın kurumları kapatarak, ehlileştirme politikası yürütüyor. Kadının erkeğe nasıl itaat etmesi üzerinde bir politika izliyor. Kadın kurumlarında erkeğe nasıl itaat etmesi için eğitimler veriliyor. Kadınların başta siyaset olmak üzere hayatın her alanından koparılması mücadelesi veriliyor. Bizim yaratmak istediğimiz özgür ve iradeli kadını köleleştirmeye yönelik bir çalışma yürütülüyor. Birçok yerde kültürümüzü ve tarihimizi yok ederek kültürsüzlüğü dayatıyorlar” dedi. 

Kayyımların düzenli sokakları yeniden bozulup yaptığını söyleyen Üren, “Bununla belediyeleri borç altında bırakarak, yeni bir düzen kurmak istiyorlar. Zorla gasp edilen belediyeler ile belediyeciliğin içi boşaltıldı. Çünkü belediyeler karakollara çevrilmiş durumda. Toplum belediyelere gidip derdini anlatamıyor” dedi.  Üren, “Kayyımlar ile bizi bitirdiklerini söylüyorlar. Mücadelemizi sürüyor. Kazanacağız. Bu bölgede tarihten bu yana mazlumlar hiçbir zaman gasp ve zulmü kabul etmedi. Mücadelemiz karşısında gasp ve işgal edenler tarih karşısında bir kez daha kaybedecek” dedi.   

‘KAYYIMLAR HALKI MAĞDUR EDİYOR’

DBP’nin Başverimli Belediye Eşbaşkanı Rabia Tekas da halkçı belediyecilik yaptıklarını söyledi. Kayyımların atanmasını var ettikleri halkçı sisteme karşı misilleme olarak değerlendiren Tekas, “Zihniyet olarak güç getiremedikleri, önüne geçemediği bir sistemi ortadan kaldırmak için baskı ve zoru devreye sokarak aldılar. Bu çabaları beyhudedir. Şuanda belediyecilik yapılmıyor. Tamamen bir rant sistemi kurulmuş durumda. Halkın sorunlarını çözmeyen, derinleştiren bir anlayış var. Bunun toplumsal bir karşılığı yoktur. Halkın hayatını zindana çeviren çalışmalar yapılıyor. Halkı mağdur eden bir belediyecilik anlayışı var. Halkı mağdur eden kayyımlar başarıya ulaşmaz” dedi. 

‘DAHA GÜÇLÜ DÖNECEĞİZ’

“Kadın özgürlükçü belediyeyi yaşamsallaştıracağız” diyen Tekas, “Kadın temsiliyetinin toplumda görünür olması, kadının siyasette yer alması eşit yetki kullanması sistemin zoruna gitti. Bunun önüne geçmek istedi. Kadınları eve hapsederek, kendi iktidarını sağlama almak istiyorlar. Ancak buna karşı mücadele pratiğimizle daha güçlü bir yerel yönetimler ile çıkış yapacağız” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de taşeron şoförler sendikalaştı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır 12. Enerji Sempozyumu: Doğanın yok edilmesine karşı mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa