29 Ekim 2017 19:13

İskenderun Cezaevinde darp iddiası

İskenderun Cezaevinde koğuşa baskın yapan 50 gardiyanın 12 tutukluyu darbettiği ileri sürüldü.

Paylaş

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Agit Tekin’in annesi Bahriye Tekin, 18 Ekim gecesi saat 03.00 sularında yaklaşık 50 gardiyanın arama bahanesiyle baskın yaptığını, buna tepki gösteren 12 tutuklunun ranzalardan indirilerek cop, tekme ve yumruklarla darbedildiğini söyledi. Kolundan engelli olan oğlunun da ranzadan indirilerek dövüldüğünü anlatan Tekin, işkence nedeniyle tutukluların çeşitli yerlerinde morluk ve yaralanmalar olduğunu vurguladı. 

GÖRÜŞÇÜLERE DE ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI

Anne Tekin, görüşe giden ailelere de çıplak aramanın dayatıldığını, görüşe gelen kadınların pantolonlarının çıkartılarak etek giydirildiğini, erkeklerin ise üzerindeki pantolonun çıkartılarak boxer ile x ray cihazından geçirildiğini belirtti.

Yaşananları “insanlık dışı” olarak nitelendiren anne Tekin, sorumlular hakkında şikayetçi olduğunu aktardı. Tekin, hukuki yardım talebiyle de İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. 

PİJAMALI, TERLİKLİ  SEVK 

Muş E Tipi Kapalı Cezaevinden 7 Ekim gecesi İzmir Şakran 1 ve 4 No’lu cezaevlerine 35, Ankara Sincan Kapalı Cezaevine ise 15 tutuklu sevk edildi. Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi İzmir Sözcüsü Selma Altan, tutukluların gecenin bir yarısı apar topar koğuşları basılarak, bir bloktan bir başka bloğa alındığını, kalabalık bir şekilde koğuşlarda tutulduklarını ve bir hafta sonra sevklerinin yapıldığını söyledi. Sevk sırasında tutukluların kıyafetlerini dahi yanlarına almalarına izin verilemediğini aktaran Altan, tutukluların ring araçlarında ters bir şekilde kelepçelendiğini,  bazılarının yalın ayak, bazılarının ise terliklerle cezaevinden çıkarıldığını, pijama ve eşofmanları ile ring araçlarına bindirildiğini söyledi. 

İzmir’e getirilen tutukluların 3 gün tek kişilik koğuşlarda tutulduklarını aktaran Altan, mahpusların kıyafetleri olmadığı için sorun yaşadıklarını ve diğer tutukluların kıyafetleri ile idare ettiğini kaydetti. (İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da KESK: İhraç edilenler işlerine dönsün

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa