29 Ekim 2017 14:48

Dalkurd, İsveç Birinci Ligi'ne yükseldi

İsveç'te Kürtler tarafından 2004 yılında kurulan Dalkurd FF, İsveç Birinci Ligi'ne yükselme başarısı gösterdi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Mardinli Kürtlerin 2004 yılında kurdukları Dalkurd FF, dün GAIS takımını 1-0 yenerek İsveç Birinci Ligi'ne yükseldi.

Dalkurd'u Birinci Lig'e taşıyan golü atan takımın kaptanı Rawez Lawan, Expressen gazetesine sevinç gözyaşları içinde "Duygularımı şu anda anlatamam. Eşsiz bir şey başardık. Bu benden çok büyük bir şey. Ölüm döşeğinde bile hatırlayacağım” dedi.

Politika konuşmak istemediğini söylemesine karşın "Ama... Kürtler.. Dünyanın pek çok yerinde sefalet içinde Kürtler olduğunu biliyorum. Onlara bir nebze sevinç verebildimsem bu hayatımda yaptığım en iyi şeydir" diyen Lawan, Birinci Lig'de de iddialı olduklarına vurgu yaptı.

DALKURD SOSYAL BİR PROJEYDİ

İsveç'in Borlänge ilinde Mardinli Kürtler tarafından 2004 yılında sosyal bir proje kapsamında kurulan Dalkurd, 13 yıl içinde 6 kümeden Birinci Lig'e çıkma başarısı gösterdi. Bu başarının ardında Kürtlerin yoğun desteği ve hâlâ kulubün sosyal projelerini yaşama geçirmek için sürdürdüğü çabalar bulunuyor.

Futbolcular ve kulüp yöneticileri, okulları gezerek yardıma gereksinim duyan öğrencilere yardım ediyor. Özellikle dışlanmanın olduğu banliyölerde geceleri sokaklara çıkarak gençlerle ilişki kuruyor, uyuşturucu kullanımı ve kriminaliteyi engelleyici çalışmalar yürütüyor.
İsveç şampiyonu Malmö FF'in Facebook'ta 184 bin taraftarı varken Dalkurd'un 1,5 milyonu aşkın destekçisi bulunuyor.

DalKurd

İSVEÇ FUTBOL TARİHİNE ADINI YAZDIRDI

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli Köyü eski Muhtarı Ramazan Kızıl'ın başkanlığını yaptığı Dalkurd, 13 yıl içinde üstün bir performans göstererek İsveç futbol tarihine adını yazdırdı. Kurulduğundan beri top koşturduğu tüm liglerde şampiyonluğunu ilan eden Dalkurd, 2007 ve 2009 yıllarında da İsveç Kupası'nı kazandı.

Başlangıçta sadece Mardin ve Kürdistanlıların yer aldığı takımda günümüzde 14 ülkeden 30'u kadın 100'den fazla isim yer alıyor. Dalkurd'un değişik yaş grubu ve kategoride 12 takımı bulunuyor.

KÜRT HALKIYLA DAYANIŞMA

DalKurd, bir yandan da Kürt halkının mücadelesine destek vermeyi sürdürüyor. Takım, Kobani IŞİD tarafından kuşatıldığında İsveç Futbol Federasyonu'nun tüm tehdit ve uyarılarına rağmen sahada Kobani direnişini destekleyen pankart açmıştı. Bu ayın başlarında da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yapılan bağımsızlık referandumunun desteklenmesi için düzenlenen bir gösteriye öncülük yapılmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barselona’da birlik yanlısı büyük yürüyüş

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...