29 Ekim 2017 14:04

Irak ordusu, Kerkük’te operasyon komutanlığı kuracak

Irak hükümetinin, Kerkük’te operasyon komutanlığı kurulması için orduya talimat verdiği bildirildi.

Paylaş

Irak'ta Doğu Dicle Operasyonlar Komutanı Fadıl Umran yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, kentteki tüm güvenlik teşkilatlarını denetleyecek ve güvenlikten sorumlu olacak Kerkük Operasyon Komutanlığının kurulması için Irak ordusuna talimat verdi” ifadesini kullandı.

Sputnik'in haberine göre Umran, Kerkük’ün, devriye araçlarının konuşlandırılmasını ve petrol sahaları, stratejik tesisler, resmi kurumlarla kentin giriş çıkışlarının korunmasını içeren bir güvenlik planına tabi olacağını bildirdi.

Irak ordusunun ülkenin güney, kuzey ve batısındaki 15 ilde 10 operasyon komutanlığı bulunuyor. Irak ordusu, federal polis ve onlara destek veren İran destekli Haşdi Şabi milislerinden meydana gelen ortak güçler, 16 Ekim tarihinde Peşmerge’nin 2014’ten bu yana elinde tuttuğu Kerkük başta olmak üzere diğer tartışmalı bölgelere operasyon düzenleyerek burada kontrolü ele geçirmişti.

IŞİD’E OPERASYON SÜRÜYOR

Öte yandan Irak’ın Anbar kentindeki IŞİD operasyonu devam ediyor. Ortak Operasyonlar Komutanı Yahya Rasul, yaptığı açıklamada, ordu ve Haşdi Şabi birliklerinden oluşan güçlerin, Anbar’a bağlı Kaim ilçesinde, operasyonun başladığı perşembe gününden bu yana 75 IŞİD’linin öldürüldüğünü kaydetti.

Rasul, Irak güçlerinin, ilçeye bağlı köyler ve çevre bölgelerdeki önemli kurumların da olduğu geniş bir alanda hakimiyeti sağladığını söyledi.
Irak Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Enformasyon Birimi de ordu ve Haşdi Şabi güçlerinin, Kaim ilçesinde Nezve, Nehye, Imari, Tazaliyye ve Retace köylerinin yanı sıra Hur köprüsü, Kaim tren istasyonu, vagon onarım fabrikası, Kaim Elektrik Santrali, Ukaz Gaz Santrali ile El-Meşari bölgesinde kontrolü sağladığını duyurmuştu.

Başbakan Haydar İbadi, perşembe günü, Anbar’a bağlı IŞİD’in ‘son kalesi’ Kaim’i geri alma operasyonunun başladığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tanrıkulu: AKP, hukuksuzluğu idari pratik haline dönüştürdü

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ilişkin kayyum kararı Danıştay'a taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...