29 Ekim 2017 12:19

Kübalılar, Maltepelilerle Cumhuriyet'in kuruluşunu kutladı

Maltepe Belediyesi'nin Cumhuriyet Festivali kapsamında Kübalılar, Maltepelilerle Cumhuriyet'in 94. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Paylaş

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Festivali kapsamında düzenlenen Küba gecesinde Kübalılar, Maltepelilerle, Cumhuriyet’in 94’üncü yılını kutladı. Renkli görüntülere sahne olan gecede Maltepeliler, Küba’nın geleneksel dansı salsa ile eğlendi.

Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 94’üncü yılına, 94 etkinlik sloganıyla başlattığı ve Beşçeşmeler’de devam eden etkinlikler, Küba gecesiyle son buldu. “Cumhuriyet Benim Festivali” kapsamında düzenlenen geceye Küba Başkonsolosu Mayvet Gonzales Fernandes, Küba Büyükelçiliği Üçüncü Sekreteri Abel Martinez ve Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül ile vatandaşlar katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Morsünbül, "Cumhuriyet Bayramımızın 94’üncü yıl dönümünü kutlamaya bir gün kala çok değerli konuğumuz, Kübalı dostlarımız buradalar. Küba devriminin lideri Fidel Castro, Cumhuriyetimizi kuran büyük önder Atatürk’ün Havana’da anıtını yaptırıp saygısını göstermiştir. Aynı Castro, 1997 yılında Türkiye’ye geldiğinde, Habitat toplantısında, ‘Ben Türk gençlerinin başka yerde, başka bir lider aramasını anlamsız buluyorum. Yaptıklarım Atatürk’le kesinlikle kıyaslanamaz ve Atatürk’ün yaptıklarını ben yapamam’ diyerek alçakgönüllülüğünü göstermiş ve büyük önderimizi de onurlandırmıştı” diye konuştu.

Küba gecesi

KÜBA BAŞKONSOLOSU’DAN KONUŞMA

Morsünbül’den sonra sahneye çıkan Küba Başkonsolosu Mayvet Gonzales Fernandes de şunları söyledi: “65 sene önce Türkiye ile Küba arasında diplomatik ilişkiler başlamıştı. İki ülke arasında ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmaya devam etmek istiyoruz. Biliyorsunuz Ernesto Che Guevara, bizler için bir kahraman ve haksızlığa karşı masum insanları savunmak için hayatını vermiş bir kişi. Sadece Amerika’da değil, bütün dünyada bir örnek teşkil ediyor. Burada olmaktan ve bu etkinlikte yer almaktan gurur duyuyorum. Çok yaşa Türkiye, çok yaşa Küba, çok yaşa Kemal Atatürk.”

Konuşmaların ardından sahne alan Ensemble Cubafonica, ellerinde meşalelerle İzmir Marşı’nı ve ‘Hasta Siempre’yi seslendirdi.
Etkinlikte katılımcılar adına Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından hatıra ormanına ağaç dikildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD'e karşı mücadeleyi anlatan Meryem belgeseline ödül

SONRAKİ HABER

Hatay'da demir çelik fabrikasında patlama, ölen ya da yaralanan olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa