29 Ekim 2017 12:10

IŞİD'e karşı mücadeleyi anlatan Meryem belgeseline ödül

Kobani'de IŞİD'e karşı verilen mücadeleyi anlatan 15 dakikalık Meryem belgeseli, İsveç'teki festivalden ödül aldı.

IŞİD'e karşı mücadeleyi anlatan Meryem belgeseline ödül

Paylaş

Kobani’de YPJ’nin IŞİD’e karşı verdiği mücadeleyi anlatan Meryem belgeseli İsveç’in Upssala kentinde 36’ncısı düzenlenen Kısa Belgesel Film Festivali’nde ödüle layık görüldü.

Festival jürisi, “Toplumun geleneksel kadın temsiline meydan okuyan ve Suriye’de IŞİD’e karşı kadınların mücadelesini anlatan oldukça cesur ve politik bir film olduğu için” Meryem belgeseline festivalin Avrupa Film Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Yönetmenliğini Reber Dosky’nin yaptığı Hollanda yapımı 15 dakikalık Meryem belgeseli, bu yıl içinde Finlandiya, Kanada, Hollanda, Avusturya, İtalya, Almanya, Litvanya, Brezilya, Saraybosna, İngiltere ve Fransa’da düzenlenen film festivallerinde gösterilmiş ve değişik ödüllere layık görülmüştü.

Dosky’nin “Radyo Kobani” filmi de geçtiğimiz yılın ekim ayında” Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü almıştı.

Türkiye-Suriye sınırında bulunan Kobani, 2014 sonbaharında IŞİD tarafından kuşatılmış, IŞİD, aylar süren mücadele sonucunda kentten geri çekilmek zorunda kalmıştı. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Irkçılığa karşı mücadele edenler Londra’da buluştu

SONRAKİ HABER

Almanya’da CSU'nun yeni genel başkanı Söder oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa