29 Ekim 2017 07:15
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ekim 2017 07:25

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

94. yılında cumhuriyet, belediyelerin, çeşitli kuruluşların ve yurttaşların düzenleyeceği etkinliklerle kutlandı. (Fotoğraf: Ankara/DHA)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Paylaş

29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet 94 yaşında. Her yıl onlarca etkinlikle Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan yurttaşlar bu yıl da birçok etkinlik yaptı. Devlet kanadı da ilk töreni Anıtkabir’de gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı sabah saatlerinde Anıtkabir’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, aralarında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, başbakan yardımcıları, bakanlar ve yüksek yargı organlarının başkanlarının bulunduğu heyet Aslanlı Yol’dan yürüdü.

Heyet, Atatürk mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunmasının ardından Misakı Milli Kulesi’ne geçti ve Erdoğan’ın Anıtkabir Özel Defterini imzalamasının ardından tören sona erdi.

Protokol töreninin tamamlanmasının ardından Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı.

Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda kutlamaları kabul edecek. Her yıl 29 Ekim kutlamalarına ev sahipliği yapan AKM’de ise geçit töreni yapılmayacak. AKM’deki askeri geçit töreninin yerine Bakanlıklar’daki Meclis’in önünden, Cumhuriyet’in ilan edildiği Ulus’taki Birinci Meclis’e kadar 29 Ekim Yürüyüşü düzenlendi.

CHP'LİLER ANITKABİR'E YÜRÜDÜ

Ankara'da CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen programda, binlerce kişi 1'inci Meclis'ten Anıtkabir'e yürüdü.

CHP'lilerden Anıtkabir yürüyüşü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, vatandaşlar Ulus'ta bulunan 1'inci Meclis önünde toplandı. Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri vatandaşları tek tek arayarak alana aldı. Binlerce kişi daha sonra Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile birlikte çok sayıda partili katıldı. Yürüyüş sırasında kalabalık grup sık sık 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganı attı.

Anıtkabir'in Tandoğan Meydanı girişinde son bulan yürüyüş sonrası CHP'li Tekin Bingöl, toplanan kalabalığa seslendi. Cumhuriyet'in önemine değinen Bingöl, "Bugün Türkiye'nin dört bir yanında büyük bir inançla, kararlılıkla Cumhuriyeti ile ilelebet yaşatmak için ant içinler yollara düşmüşlerdir. Hiç kimse boşuna heveslenmesin. Cumhuriyetin içini boşaltmak adına ne tür düzenlemeler yaparlarsa yapsınlar hiç birinin faydası yok" diye konuştu.

Kalabalık grup daha sonra Anıtkabir'e giriş yaptı.

İSTANBUL'DA VATAN CADDESİ'NDE TÖREN

Vatan Caddesi

İstanbul'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin merkezi Vatan Caddesi'ydi. Tören alanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü. Her yer didik dik arandı. Protokol tribününün önünde yer alan elektrik ve kamera panoları da kontrol edilmek istendi. Panolardan birinin kapısı açılamadı. Bunun üzerine görevliler çekiç yardımıyla kilidi kırarak kapıyı açtı. Güvenlik görevlileri panonun içini kontrol etti.

Cadde güvenlik bariyerleriyle kapatıldı. Birer metre arayla çevik kuvvet polisleri nöbet tuttu. Bölgeye çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Törene katılanlar detaylı aramadan sonra alana alındı. Çevredeki yüksek binalarda keskin nişancılar görev yaptı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in kutlamalara katılanları selamlamasıyla tören başladı.


BEŞTEPE'DE CUMHURİYET RESEPSİYONU

Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Beştepe'de resepsiyon verdi. Yerli ve yabancı konukların katıldığı resepsiyonda konuşan Erdoğan, üstü kapalı CHP’yi eleştirdi:
“Ülkemizde yıllarca Cumhuriyet'in ve Gazi  Mustafa Kemal'in adını kullanarak kendilerine bir statü elde etmeye çalışanların bu hedef doğrultusunda attıkları hiç bir somut adımın olmaması dikkat çekicidir. Hatta tam tersine Türkiye ne zaman muasır medeniyet seviyesi yönünde bir kalkınma hamlesi başlatsa birileri hemen çıkıp Cumhuriyet'i korumak ve kollamak adına buna engel olmuştur. Darbeler, cuntalar vesayet girişimleri tarihimizde hep Cumhuriyet'in kazanımlarına darbe vuran karanlık duraklar olarak geçmiştir.”

Daha önce defalarca dile getirdiği ‘2023 hedefleri’ne de değinen Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100'ncü yıldönümünü ortaya koyduğumuz hedefler ile 2023'e yüklediğimiz vizyon çerçevesinde kutlamayı planlıyoruz. Bunun için şimdiden hazırlıklara başladık” dedi.

Türkiye'nin dünya devletlerine örnek olduğunu ileri süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'yi, Cumhuriyetimizin 94'üncü yılını kutluyor olmamıza bakarak nevzuhur bir devlet sananlar, gerimizdeki binlerce yıllık birikimi, tecrübeyi, gücü göremedi. Türkiye bir kabile devleti değildir” dedi.

RESEPSİYONA KATILANLAR DİKKAT ÇEKTİ

Resepsiyona, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve eşi Şule Akar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, Başbakan yardımcıları, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Başbakan Tansu Çiller,  Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve yüksek yargı organlarının yanı sıra çok sayıda patron katıldı. Doğan Yayın Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Suna-İnan Kıraç Vakfı Başkan Yardımcısı İnan Kıraç, Halit Cıngıllıoğlu dikkat çeken isimler arasındaydı. (DHA)


İSTANBUL’DA CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Cumhuriyet’in 94. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen kutlamalar gece saatlerinde de devam etti. Birçok kentte meşaleli yürüyüşler düzenlendi. İstanbul Şişli’de gerçekleştirilen yürüyüşe Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katıldı. Yürüyüş Abdi İpekçi Caddesi'nde son buldu.

Kadıköy'de ise Bağdat Caddesi'nde gerçekleştirilen Cumhuriyet yürüyüşüne on binlerce kişi katıldı. Yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun yanı sıra bazı CHP Milletvekilleri de katıldı.

ANKARA'DA YAĞMURA RAĞMEN YÜRÜYÜŞ

Çankaya Belediyesinin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Anıtpark'ta düzenlendi. Akşam saatlerinde Milli Kütüphane önünden Anıtpark'a bando eşliğinde meşaleli yürüyüş gerçekleşti. Yağmura rağmen kutlamalara katılımın yoğun olması dikkat çekti. Candan Erçetin parkta konser verdi. Anıtpark'ta bir araya gelenlere seslenen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Cumhuriyet halkın egemenliğini halka vermektir, eşitliktir, özgürlüktür, emeğin hakkını almasıdır” diye konuştu.

İZMİR'DE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ VE KONSER

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kutlamalar Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. Gündoğdu Meydanı'nda kurulan platformlarda renkli ışık gösterileri yapılırken, havai fişekler patlatıldı.

BANDIRMA'DA FENER ALAYI

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 'Fener alayına' düzenlendi. Yaklaşık 3 kilometre süren yürüyüşe CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza da katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza başkanlık sistemini ve tek adam rejimini eleştirdi:
“Cumhuriyet insanca ve onurlu bir yaşam demektir. Halkın yönetimde söz sahibi olması ilkesine dayanan egemenliği kayıtsız ve şartsız milletin olduğu, cumhuriyetin en önemli organı olan TBMM ve parlamenter sistem başkanlık rejimine kurban ediliyor. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde olmayan tüm yetkilerin tek bir kişide toplandığı tek adam rejimi oluşturulmak isteniyor.” (DHA)


PUTİN'DEN ERDOĞAN'A TEBRİK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutladı.

Kremlin basın servisinden yapılan açıklamada liderlerin ikili iş birliğini ve ortak enerji projelerinin gerçekleştirilmesini ve uluslararası terörizm ile mücadeleyi ele aldıkları ve ileride de temasta bulunma konusunda uzlaştıkları kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ''30-31 Ekim tarihlerinde Astana'da düzenlenecek 7. Uluslararası Suriye görüşmelerinin arifesinde çatışmasızlık alanlarının gelişmesi yönündeki çabaların yoğunlaştırılması gerektiği de bildirildi'' denildi.

FEDERASYONLAR VE KULÜPLERDEN 29 EKİM KUTLAMALARI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ve Türkiye Hentbol Federasyonu (THF), Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un da aralarında bulunduğu kulüpler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

TFF, internet sitesinden yayımladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlu olsun    

Kurtuluş Savaşı'nda her türlü zorluk ve imkânsızlığa karşı destansı bir bağımsızlık mücadelesi veren Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının 29 Ekim 1923'te, Türk Milletinin kendini yönetme karakterini dünyaya ilan ettiği Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olmaktan her zaman kıvanç duyan Türkiye Futbol Federasyonu olarak, aziz Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz"

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun paylaştığı mesajda ise,

"Cumhuriyetimizin her anlamda gelişmesinin ve bütün değerleriyle sonsuza dek var olmasının, hepimizin ortak sorumluluğu olduğu bilinci ile Cumhuriyet Bayramımızın 94. yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz." denildi.

TVF, internet sitesinden yayımladığı kutlama mesajında şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Bayramımızın 94. yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm dava arkadaşlarını, gazilerimizi, bağımsızlık mücadelesine katılan bütün kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz."

THF'nin yayımladığı mesajda ise "Türkiye Cumhuriyetinin 94. yıl dönümü kutlu olsun. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşları ile kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

4 BÜYÜKLERDEN KUTLAMA

Süper Lig'de yer alan 4 büyük takımda Cumhuriyetimizin 94. yılı ile ilgili mesajlar yayımladı.

Beşiktaş Kulübü internet sitesinden Başkan Orman'ın verdiği Cumhuriyet Bayramı mesajı şu şekilde:

"Cumhuriyetimizin 94. Yılı Kutlu Olsun

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte büyük Türk ulusunun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. yıl dönümü heyecanını yaşamaktayız. En büyük Beşiktaşlı Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda azim ile ve kararlılıkla yürüyüşümüz devam edecektir. Ülkemizin yüksek menfaatleri için, kurumsal ve daha güçlü olma yolunda ilerlerken, özellikle Avrupa arenasında ülkemizi gururlandıran sonuçlar elde etme hedefimizi sergiliyoruz.  Aziz vatanımız uğruna can vermiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnetimizi bir kez daha iletiyorum.  94 yıldır ışıldayan, milletimizin önünü aydınlatan Cumhuriyetimizin ilelebet yaşamasını diliyor, Türk ulusunun Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum"

Fenerbahçe'nin sitesinden paylaşılan mesajda şu ifadeler yer aldı

"CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA!

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümü olan bu anlamlı ve özel günde, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu özel günün yıl dönümünü bir kez daha tecrübe etmenin eşsiz sevinci içerisindeyiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, O'nun silah arkadaşları ve Cumhuriyetimizin var olması adına canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize ve milletimize şükranlarımızı sunuyoruz"

Galatasaray Kulübü paylaştığı 94. kuruluş yıl dönümü masajı ise:

"CUMHURİYETİMİZİN 94. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Milletimizin onurlu mücadelesinin sonucunda, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" düşüncesiyle kurulan Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Türk milletinin yeniden dirilişinin ifadesi olan Cumhuriyet, aynı zamanda Yüce Türk Milleti'nin "Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür" olarak yaşama garantisidir.  Yüce Türk Milleti, kendisine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti'ni, bu şekilde geleceğe taşımak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi bir kez daha sonsuz saygı ve rahmetle anıyoruz" denildi.

Trabzonspor'un yayımladığı mesajda ise

"CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU OLSUN

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. yıldönümünü coşkuyla kutlarken, bizlere bu eşsiz mirası emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz. Tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz." ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı doodle'ı

SONRAKİ HABER

Kütahya'da göçen yol vatandaşı mağdur etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa