28 Ekim 2017 18:01
Son Düzenlenme Tarihi: 28 Ekim 2017 18:19

Kocaeli Demokrasi Girişimi yeni dönemi tartıştı

Kocaeli Demokrasi Girişimi, 'Birlikte kurduk, birlikte tartışıyoruz' diyerek önümüzdeki dönemi tartıştı ve yol haritasını çizmeye çalıştı.

Kocaeli Demokrasi Girişimi yeni dönemi tartıştı

Paylaş

1 yıl önce dönemin gereklilikleriyle çeşitli siyasi parti, sendika ve dernek yöneticilerinin katılımıyla kurulan Kocaeli Demokrasi Girişimi, önümüzdeki dönemi tartışmak ve yol haritasını çizmek için etkinlik düzenledi. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneğinde (KYÖD) 200'e yakın kişi, Kocaeli Demokrasi Girişiminin önümüzdeki dönemini tartıştı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Kocaeli Demokrasi Girişimi sözcüsü Bekir Yurdagül, birlikteliğin sokaktan geçtiğini dile getirdi. Korkunun aşılması gerektiğini belirten Yurdagül, "Faşizme karşı dik durabilirsek, omuz omuza durabilirsek kazanırız. Bizim bu ülkeye karşı, çocuklarımıza, insanlığa karşı sorumluluğumuz var. Korkuyu bir şekilde aşmamız gerekiyor. Ortak düşüncelerimizle bu zalimliğe karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Artık meclisle bu mücadeleyi sürdüremeyiz. Birlikteliğimizi sokaktan, mahallemizde, kahvemizde başlatacağız. Yol haritamızı çizmek için tartışacağız, buna ihtiyacımız var" dedi.

'YEREL SEÇİMLERDE NASIL BAŞARILI OLURUZ?'

Yurdagül'ün ardından 'Demokrasi İçin Birlik'ten Binnaz Toprak söz aldı. Referandumda hayır diyen kitlenin nasıl bir arada tutulması gerektiğine vurgu yapan Toprak, "Bu güne nasıl geldiğimizin ip ucunu 80 darbesinde aramamız gerekiyor. Demokrasi İçin Birlik'in amacı bu ortama itiraz eden herkesi birleştirmek. Bir araya gelip nasıl bir sinerji yaratırız, onu düşünmemiz lazım. Referandumda hayır demiş kitleyi bir arada nasıl tutarız, onu düşünmemiz lazım. Yapmamız gereken ilk iş, yerel seçimlerde nasıl başarılı oluruz, buna kafa yormak" ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Güven Bakırezer ise "Çoğunluğun küçük küçük sorunlarıyla neden uğraşmıyoruz?" sorusunu yöneltti. Büyük lafların bir kenara bırakılıp bunlarla da uğraşılması gerektiğini vurguladı. Harb-İş Eski Şube Başkanı Ahmet Kasımoğlu ise yerel birlikteliklerin üzerine bölgesel birlikteliklerin de kurulması gerektiğini belirtti. Alevi Kültür Derneklerinden Anıl Deniz Pişkin, "Söylemde birlik olmaya çalışıyoruz, eylemde de birlik olmalıyız" dedi ve kapı kapı gezmenin gereğini ifade ederek "Bu kalabalığı sokakta da görmek istiyorum. Gerekirse kapı kapı gezmeli, çalışmalıyız" ifadelerini kullandı. Çağıl Çağan Adıgüzel, gençlik mücadelesi denildiğinde sadece üniversitelerin düşünülmemesi gerektiğini vurgulayarak "Gençlik mücadelesi dediğimizde aklımıza gelen üniversiteler olmamalıdır. Farbrikalar, atölyeler, liseler, sokaklar genç kaynıyor. Onlara ulaşmalıyız" ifadelerini kullandı.

'TABANDAN HAREKETTE ISRAR ETMELİYİZ'

Kocaeli Demokrasi Girişimi, düzenlediği geniş katılımlı bir toplantı ile yeni dönemi tartıştı (Fotoğraf: Hasret Gültekin Kozan)
Kocaeli Demokrasi Girişimi, düzenlediği geniş katılımlı toplantı ile yeni dönemi tartıştı (Fotoğraf: Hasret Gültekin Kozan)

CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ise özelleştiride bulunarak "Hatayı başında yaptık, tepkilerimizi geç koyduk. Doğu kan gölüydü, görmezden geldik. HDP'li vekiller tutuklandı ses çıkarmadık. Hocalar ihraç edildi duyarsız kaldık" dedi. Düzene karşı olan herkesin yanında olunması gerektiğini belirten Kaçar, mücadeleden yana olduklarının altını çizdi.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Arıkan, iktidarın yönetme sorunu yaşadığını belirterek "Bizim dağınıklığımız, yan yana gelemeyişimiz onların işine geliyor. İşin şeklini üstten tarif etmemeliyiz. Tabandan harekette ısrar etmeliyiz" dedi.

Kocaeli Üniversitesinde yüksek lisans yapan Hilal ise, "Burada keşke kadınlar da erkekler kadar olsaydı" diye söze başladı. Kocaeli Demokrasi Girişiminin varlığının heyecan verici olduğunu ifade eden Hilal, "Erkekler eşleriyle gelseydi örneğin bu etkinliğe. Evet kadınların, çocukların sesi olacağız ama biz doğanın da, hayvanların da sesi olmalıyız. Kocaeli Demokrasi Girişiminin varlığı heyecan verici" dedi.

"İşçiyi ve emekçiyi yeni çıkan yasalara karşı bilinçlendirmeliyiz" diyen Liman-İş örgütlenme uzmanı Hüseyin Kaşif, "Kocaeli Demokrasi Girişimi, önümüzdeki süreçte olacak işçi mücadelelerininde taraf olmalı, söz söylemeli. Bu bölgede emek alanında çok daha görünür olmalıyız, buna ihtiyacımız var" dedi.

"Çocuklarımız 10 yıl sonra nerede olacak, bu beni korkutuyor" diyen Sema İnal ise "Çocuklarımız için, geleceğimiz için mücadele etmeliyiz" ifadelerini kullandı. "Daha somut meseleler üzerinden tartışmalıyız" diyen ve insanları kazanmadan ilerlenemeyeceğini belirten Gözde Meydan, "Slogan vari laflar değil de somut gerçeklikler ikna ediyor insanları. Böyle tartışmaları sürdürmeliyiz. Onlarla tartışmadan, onlarla konuşmadan, onlarla kazanmadan ilerleyemeyiz" dedi. "Kocaeli Demokrasi Girişimi'ni diri tutalım" diyen Ali Doğan, sokağın desteklenmesi gerektiğini belirterek "Bunu destekleyelim, buna ihtiyacımız var. Ondan sonrası ise sokağı örgütlemekten geçiyor, herkese büyük işler düşüyor" ifadelerini kullandı.

Çok sayıda konuşmacının söz aldığı ve önerilerde bulunduğu etkinlik, Binnaz Toprak'ın son söz almasıyla son buldu. Kocaeli Demokrasi Girişimi, önümüzdeki günlerde etkinlikte alınan kararları kamuoyu ile paylaşacak. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Tarihimizi 1923'ten başlatmaları hataydı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa