28 Ekim 2017 14:44

Buhurdan Kafe kapatıldı: Hayır’ın bedeli bize ödetildi

Üsküdar’da Afet Yasası gerekçe gösterilerek Buhurdan Kafe’nin kapatılmasına gösterilen tepkide ‘Hayır’ın bedeli bize ödetildi’ denildi

Paylaş

Üsküdar’da Afet Yasası gerekçe gösterilerek Buhurdan Kafe’nin kapatılmasına tepki gösterildi. Kafe önünde yapılan açıklamada “Ülke ve Üsküdar’da olup bitenlere duyulan tepkiler nedeniyle referandumda hayır çıkmasının bedeli bize ödetilmeye çalışılmıştır.” denildi.

İstanbul Üsküdar’da 16 Nisan Anayasa referandumu döneminde ‘hayır’ toplantılarının yapıldığı Buhurdan Kafe kapatıldı. İşletme Sahibi Ali Erdoğan, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, KHK ile üniversiteden atılan Akademisyen Cihangir İslam, kent savunucuları ve birçok Üsküdarlı kafe önünde bir açıklama yaparak olayı protesto etti. İşletme Sahibi Erdoğan kafenin kapatılmasının politik bir icraat olduğunu söyleyerek, “Üsküdar’da olup bitenlere duyulan tepkiler nedeniyle referandumda hayır çıkmasının bedeli bize ödetilmeye çalışıldı” dedi.

‘GEREKÇE 6306 AMA…’

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre görünür gerekçe her ne kadar, binanın ‘6306 sayılı Afet Yasası üzerinden riskli yapı kapsamına alınması’ olsa da işletme sahibi ve kafenin müdavimleri esas meselenin siyasi olduğunu öne sürüyor. Erdoğan, kafe boşaltılırken kendilerine süre bile verilmediğini belirtiyor: “Devletin resmi kolluk kuvvetleri, belediye görevlileri, çok açık biçimde siyasi hırs ve nefretle hareket ederek kafemizi, bize toparlanma zamanı vermeden özel tim eşliğinde boşaltmıştır. Yoksullara sağlık hizmeti verilmesi amacıyla rahmetli Vasıp Amca tarafından vakfedilen bina, tüzük değişikliği yapılarak amacı dışında birilerine rant oluşturulmaya çalışılmıştır. Vakıf medeniyeti kurmuş bir ecdadın torunları olarak bu durumu ne ahlakla, ne dinle ne de vicdanla bağdaştıramıyoruz. Vasıp Amca’nın kemikleri sızlıyor. Vakıf binasıyla aynı adada bulunan ve aynı yaşta olan diğer binalar yerinde dururken neden bu bina yıkılıyor? Çürük raporu alınmış onlarca bina, sahiplerinin defalarca belediyeye müracaatına rağmen aylarca yıkım için bekletilmektedir.”

Kafenin sahibi Erdoğan son olarak şöyle dedi, “Hak, hukuk, adalet, vicdan, merhamet kavramlarına sahip çıkmanın tarih boyunca hep bedeli olduğunu biliyorum. Ben de Hz. Ali’nin dediği gibi zulmedenlerden olmaktansa mazlum olmayı tercih ediyorum. İlla da hak, illa da hukuk, illa da adalet, illa da vicdan demeye devam edeceğim. Mutlak hakim olan Allah’tır…” (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Düzce'de devrilen beton mikserinin sürücüsü öldü

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa