28 Ekim 2017 13:21

İspanya hükümeti Katalonya’ya kayyım atadı

İspanya hükümeti geceyarısı yayınladığı bildiride Başbakan Yardımcısı Soraya Sáenz Santamaría’yı Katalonya’ya kayyım atadı.

İspanya hükümeti Katalonya’ya kayyım atadı

Paylaş

İspanya hükümeti, özerk bir bölgenin yönetimini merkezi hükümete devreden anayasanın 155'inci maddesini işlemeye koyarak Katalonya üzerindeki yaptırımları devreye soktu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, gece yarısı yayımlanan hükümet bildirisinde Başbakan Mariano Rajoy'un yardımcısı Soraya Sáenz de Santamaría, Katalonya özerk yönetiminden sorumlu tutuldu.

Böylece Katalonya özerk yönetiminin başında bulunan Carles Puigdemont görevden alınarak yetkileri merkezi hükümete devredildi.

Soraya Sáenz de Santamaría, 1 Ekim'de düzenlenen ve İspanya'nın yasa dışı saydığı Katalonya bağımsızlık referandumunda, polisin şiddet uygulamadığını söyleyerek tepki çekmişti.

Katalonya yönetiminin diğer kademeleri ise merkezi hükümete bağlı bakanlıklar tarafından idare edilecek.

KATALAN POLİS GÜCÜNÜN EN YÜKSEK RÜTBESİ GÖREVDEN ALINDI

İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido ise Katalonya polis gücü Mossos d'Esquadra'nın başında olan Josep Lluis Trapero'yu görevden aldı.

Reuters'ın gördüğü bir belgeye göre, Mossos d'Esquadra'daki polislere bu kriz sırasında nötr bir pozisyon almaları söylendi.

Diğer yandan İspanya'daki savcıların Katalonya liderlerine 'isyan' suçlamasını yöneltmeye hazırlandığı aktarıldı.

Cuma günü Katalonya Parlamentosu özerk bölgenin bağımsızlığını ilan etmiş, İspanya Senatosu ise bu karardan kısa bir süre sonra Katalonya'nın Madrid hükümeti tarafından yönetilmesini öngören düzenlemeyi onaylamıştı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, akşam saatlerinde düzenlenen kabine toplantısının ardından, Katalonya hükümetini görevden aldıklarını, Katalonya parlamentosunun feshedildiğini ve Katalonya'nın bağımsızlık ilanının 'yasa dışı' ilan edilmesine çalışacaklarını açıkladı.

Aynı zamanda Katalonya'da yerel seçimlerin 21 Aralık'ta düzenleneceğini aktardı.

Bugün İspanya'nın başkenti Madrid'de milliyetçilerin gösteriler düzenlenmesi planlanıyor.

Dün gece ise Katalonya’nın başkenti Barcelona'da kutlamalar vardı.

Bağımsızlık ilanı Katalonya’nın başkenti Barcelona'da kutlandı

"Uzun zamandır bölgenin bağımsızlık ilan etmesini beklediklerini söyleyen" Katalanlar, parlamentonun bağımsızlık ilanını kutladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kadıköy'de kullandığı araçta saldırıya uğrayan kadın öldü 

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa