01 Ağustos 2012 17:44

Şantiyeler çileden çıkardı

Kocaeli’nin Körfez ilçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde, halk, mahallelerinin çeşitli yerlerine kurulu bulunan taş ocaklarına tepkili. Mahallede yıllardır faaliyet gösteren taş ocakları, neden oldukları hava ve çevre kirliliğinden dolayı mahallelinin hayatını  çekilmez hale getirdi.Bugüne kadar ilgili kurumlara yapt

Şantiyeler çileden çıkardı

Fotoğraf: DHA

Paylaş
Ayşegül Sağlam

Bugüne kadar ilgili kurumlara yaptıkları şikayetler dikkate alınmayan mahalleli, sorunlarının biran önce çözülmesini bekliyor.  

Evlerinin sürekli toz toprak içerisinde olduğunu söyleyen Nimet Demirpençe, yetkililerle birçok kez görüştüklerini,  imza toplayıp belediyeye gittiklerini buna rağmen kimsenin onlarla ilgilenmediğini söyledi. Demirpençe “ 19 yıldır aynı şeyleri yaşıyoruz. Bize şantiyenin geçici olduğunu söylediler ama yıllardır bu şantiye burada ve bize zor durumlar yaşatıyor” dedi.

ARAMAKTAN BIKMADIN MI?

Durmadan çalışan taş ocaklarını polise şikayet ettiğinde ‘Aramaktan bıkmadın mı’ yanıtını aldığını anlatan Aysun Gedik “Bizden ne yapmamızı istiyorlar, illa elimizde taşlarla saldıralım mı” diye soruyor. Yasalarda taş ocaklarının yerleşim alanlarına kurulamayacağının yazdığını söyleyen Gedik, yetkililerin halkı düşünmediğini söyledi.

Şantiyelerin yol açtığı toz ve dumandan dolayı çocuklarının sağlık problemleri yaşadıklarını yaşadığını anlatan mahalleli, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’a da tepkililer.

BİRÇOK EYLEM OLDU

Bu güne kadar birçok eylemle sorunlarının çözülmesini isteyen mahalle halkı, geçen hafta taş ocağının oldu yerde eylem yapmıştı. Bu eylemin ardından şantiyeyi basan mahalleli, yoldan geçen kamyon sürücüleriyle de tartıştılar. Eylemin devam etmesi üzerine taşocağını korumak için çok sayıda polis ve zabıta bölgeye geldi. Belediye başkanıyla görüşme istekleri kabul edilmeyen mahalleliyi, Emniyet Müdürü Coşkun Opak ikna etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Mahalleliler yeni eylemler yapacakları uyarısında bulunduktan sonra eylemi bitirdi. (Kocaeli /EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Ümit’e mektup

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa