03 Nisan 2011 10:29

Çelik’e göre, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında çelişki yok

DEVLET Bakanı Faruk Çelik, “başkanlık” sistemi tartışmalarıyla ilgili, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır” dedi.Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, tartışılması gereken konuların içinde başkanlık sisteminin

Çelik’e göre, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında çelişki yok

Paylaş

DEVLET Bakanı Faruk Çelik, “başkanlık” sistemi tartışmalarıyla ilgili, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır” dedi.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, tartışılması gereken konuların içinde başkanlık sisteminin de bulunduğunu ifade ederek, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı fikrin saygı değer olduğunu savundu.

Bu konuyu, halkın tercihi ve onayıyla ortaya koymanın en doğru yol olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “Bundan kaçınmamak gerekiyor. Her şeyi tartışırız. Türkiye’nin yararınaysa ’Evet’ Türkiye’nin yararına değilse ’Hayır’ deriz. Bu kadar açık.”

GÜL’ÜN AÇIKLAMASI

Bakan Çelik, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün bu konudaki açıklamalarına işaret ederek, şöyle devam etti: “Ben sayın Cumhurbaşkanımızı da Başbakanımızı da dikkatle dinledim. Bir çelişki söz konusu değil. Şu anda Türkiye seçime gidiyor. Türkiye’nin gündeminde şu anda başkanlık sisteminin tartışıldığı bir atmosfer yok. Bu yönüyle sayın Cumhurbaşkanımız gayet net bir görüş ifade ediyorlar. Sayın Başbakanımıza sorulan bir soru var; sayın Başbakan da ’Seçimden sonra Türkiye’de bu konular tartışılmalı, gerekirse referanduma gidilmeli’ diyor. Akabinde sayın Cumhurbaşkanı da ’Seçimden sonra bunlar görüşülebilir. Tartışılmasında ben bir mahsur görmüyorum’ diyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır.

Bütünüyle baktığınız zaman seçim atmosferine giriyoruz, her ikisi de aynı şeyi söylüyor. Seçim atmosferinden çıktıktan sonra da tartışılıp, referandum süreci gerekiyorsa olabilir. ’Ülkenin hayrına ise bu konu değerlendirilmelidir’ diyorlar. Yapılmak istenen, belli çevrelerin sanki ’Efendim büyük bir tartışma var, büyük bir fikir ayrılığı var’ gibi bu önemli konunun bu şekilde takdimi son derece yüzeysel bir bakış açısıdır, art niyetli maksatlı bir yaklaşımdır.”

ALEVİLERİN TALEPLERİ

Alevi vatandaşların talepleriyle ilgili uzun süredir bir çalışma yürüttüklerini de savunan Çelik, verdikleri sözlerin gereğini bir bir yerine getirdiklerini öne sürerek, “Şimdi tek kalan bir konu var; Madımak Oteli, nisan ayında yeni şekliyle hizmete veya işlevine başlayacaktır. Bu bizim toplantılarda, çalıştaylarda verdiğimiz bir söz idi, yerine getirdik. Din Kültürü Ahlak Bilgisi, AİHM çerçevesinde yeni bir müfredata dönüştürülmeliydi bunun gereğini yaptık. Bu kitaplar gelecek eğitim öğretim yılında hizmete hazır hale geldi. Şu anda Talim Terbiye Kurulu’ndan geçti ve Alevi eğitimcilerin de okeylediği bir müfredat daha kuşatıcı bir müfredat halinde oldu” diye konuştu

Cemevlerinin statüsüyle ilgili olarak da sivil yapılanma konusunda bir taslağın yapılan görüşmelerde oluştuğunu belirten Çelik, bunun işleyişi ve taleplerin nasıl karşılanacağıyla ilgili de taraftarla 12 Haziran’da yapılacak seçimden sonra bir araya geleceklerini ve son noktayı koyacaklarını anlattı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

NATO saldırısına karşı eylemler sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa