28 Ekim 2017 05:52

Korkutan din dersleri değil, bilimsel eğitim istiyoruz

İzmir Schneider Elektrik fabrikasından bir kadın işçi, müfredat değişikliklerine ilişkin görüşlerini yazdı.

Paylaş

Schneider Elektrik fabrikasından kadın işçi
İzmir

Okullardaki müfredat değişikliklerinden, özellikle de din derslerinde çocukların korkutulmasından rahatsızım.

Ben Çiğli Organize’de çalışıyorum, eşim de öyle. İki çocuğum var. Aslında çalıştığım yere yakın bir yerde 500 liraya çok rahat bir evde kirada oturabilirdim. Fakat ben çocuklarım daha iyi eğitim alsın diye Güzelyalı’ya taşındım ve 1100 lira kira ödüyorum. Eğitimin eşit olduğunu düşünmüyorum. Çocuğumu etüde gönderiyorum ve toplamda 6 bin lira verdim. Çünkü okul ve kitaplar boş. Devletin verdiği kitaplar boş olduğu için kaynak kitap alıyoruz. Ama kaynak kitaplar yasak. Çocuklar kaynak kitapları okula götüremiyor ama ödevler oradan veriliyor. 

Özellikle yeni değişen müfredatta din dersi beni rahatsız ediyor. İşte, “Bunu yapmazsan, şunu yapmazsan, namaz kılmazsan cehennemde yanarsın” diye çocuklar korkutuluyor. Bu durum beni de korkutuyor. Ben inancı olan biriyim, Arapça okumuş, Kur’an-ı Kerim’i hatim etmiş bir insanım. Buna rağmen çocuklara bu şekilde yaklaşmalarını uygun görmüyorum. Çocuklarımızın din dersi olsun, ama abartılı bir şekilde olmasın. Gereğini biz zaten öğretiyoruz çocuklarımıza, anlatıyoruz. Matematik, Türkçe gibi derslere önem verilmesini istiyoruz. 

Gelecekten endişeliyim. Eğitimin artık sadece tek kişi tarafından, “Şu öğretilecek” denilerek biçimlendirildiğine inanıyorum. Bizim istediğimiz şekilde değil, tek bir kişinin istediği şekilde yönetildiğine inanıyorum. Çocuklar bir şey öğrenmesin, cahil bir toplum yetişsin diye düşünüyorlar. Eğitim daha bilimsel olmalı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bizler sel olursak önümüze koyacak set bulamazlar

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...