28 Ekim 2017 05:45

Bizler sel olursak önümüze koyacak set bulamazlar

ZF Sach'ın Gebze fabrikasında çalışan bir işçi, sözleşme sürecine dair izlenimlerini yazdı.

Bizler sel olursak önümüze koyacak set bulamazlar

Paylaş

ZF Sachs İşçisi 
Gebze

Ben Gebze’de bulunan, Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu ve yaklaşık 800 işçinin çalıştığı ZF Sachs fabrikasında çalışan bir işçiyim. Birçoğunuzun bildiği üzere bir sözleşme sürecindeyiz. Artan enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı bizi ekonomik anlamda etkilerken iş güvencemiz elimizden alınmaya çalışılıyor, iş kazaları her geçen gün artıyor ve iş güvenliği kavramdan öteye geçmiyor.Taşeron çalışma artarken bizim kıdem tazminatımız elimizden alınmak isteniyor. Üretim her geçen gün artış beklerken işçiler her gün işten atılıyor. Her gün bu gelişmeleri yaşadığımız için sözleşmeden beklentimiz de oldukça yüksek. Sadece bizlerin değil MESS’e karşı Türk Metal üyesi, Çelik-İş üyesi tüm işçiler de bizim gibi bu sözleşmenin en yüksek kazanımla imzalanmasını istiyor. Ve hepimizde de şu düşünce var; ya anlaşma sağlanamazsa ve bu sözleşme dönemi de geçmiş dönem gibi hayal kırıklığı ile sonuçlanırsa ne yapacağız? Biz grev hakkımızı kullanırsak bunun yasaklanacağını da biliyoruz. Oysa taleplerimiz için üretimden gelen gücümüzü kullanmak bizim en doğal hakkımızdır. En meşru ve onurlu hakkımızdır. 

Buradaki sorun OHAL’dir. OHAL’in işçi ve emekçilere karşı, halka karşı kullanılmasıdır. Buradaki sorun;‘Biz OHAL’i sizler için kaldırmıyoruz, grevleri yasaklıyoruz, sizin kârınıza kâr katmak amacıyla, önünüzdeki engelleri temizlemek için elimizden geleni yapıyoruz’ demektir. Buradaki sorun Cumhurbaşkanımızın işverenlere böyle seslenmesidir. Bu durumda safları ve tarafları da bellidir. Hükümetin tüm organlarıyla patronların yanında saf tutması da mevcut sendikaların uzlaşmacı, günü kurtaran, ekonomist tutum almalarına sebep olurken emekten yana tavır koyan siyasi partilerin, derneklerin, gazete ve televizyonların, yazar, akademisyen, öğretmen ve sanatçıların yine OHAL yine milli güvenlik gerekçesiyle etkisiz hale getirilmesinin önünü açmıştır. Kalan medyalarda patronlara gelince cömert, işçiye kör işçiye sağırdır. 

Unutulmamalıdır ki önceki sözleşme döneminde de bu süreçten daha iyi değildi.Ama biz işçiler onların lehine olan sürece rağmen bu ülkede yaptığımız grevle gündemi sarstık. Patronlar yüzde 30’larda yüzde 40’larda kâr açıklarken eğer biz haklarımızı masa başı görüşmelerde alamazsak işçi sınıfı olarak hakkımızı almanın bir yolunu bulacağız.  Patronların kaybedecek çok şeyi var.Ve eğer bizler sel olursak bunun önünde duracak bent de set de bulamazsınız. Bu günler emin olun bizlere çok şey öğretiyor, domino etkisinin nasıl olacağının da farkındayız. Yeter ki hepimiz bu gücü kendimizde görebilelim.

ÖNCEKİ HABER

HDP'li vekiller 1 yıldır tutuklu: 'Savunmasız hissediyoruz'

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa