28 Ekim 2017 01:06

İngiltere'den otel rezervasyonu sitelerine soruşturma

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) otel rezervasyonu sitelerinin müşterileri yanıltıp yanıltmadığını görmek için soruşturma başlattı.

Paylaş

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Expedia, Booking.com, Trivago benzeri otel rezervasyonu sitelerinin müşterileri yanıltıp yanıltmadığını görmek için soruşturma başlattı. Soruşturmanın hedefi bu sitelerin verdiği bilgilerin 'açık, doğru ve iyi bir şekilde sunulduğundan' emin olmak.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre kurum, bu sitelerin müşterilere yardım etmek yerine işlerini daha da zorlaştırdığından kuşkulandığını açıkladı.

İngiltere'nin önde gelen otel rezervasyonu siteleri Expedia ve Booking.com'un, Türkiye'de de sadece Booking.com'un faaliyetleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) açtığı dava üzerine haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle 29 Mart'ta durdurulmuştu.

Çoğunluğuna Expedia'nın sahip olduğu Trivago, yaptığı açıklamada CMA ile işbirliği yapacaklarını söyledi. Booking.com ise şimdilik bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

'BİR ODA İÇİN DAHA YÜKSEK ÜCRET İSTENİYOR'

CMA'ya göre otel rezervasyonu yapan kişilerin yüzde 70'i internet arama sitelerini kullanıyor. CMA'nın üst düzey yöneticilerinden Nisha Arora, bu sitelerin ortaya çıkardığı otel sıralamasının sadece müşterilerin girdiği tercihlerle belirlenmediğini, ticari kaygıların da sıralamada rol oynadığını belirtti.

CMA, aynı zamanda otellerde kaç odanın kaldığının nasıl gösterildiğine dair de bir araştırma yapacak. Sitelerin bu bilgileri nasıl topladığı belirlenerek bu verilerin 'satış baskısı' yaratmak için kullanılıp kullanılmadığına bakılacak.

İngiliz Konukseverlik Birliği (BHA) ise bazı üyelerinin online rezervasyon sitelerinin gücünden ötürü kaygı duyduğunu belirtti. Yüksek komisyon ücretleri, bilgilerin yanlış sunulması, satış için baskı kurulması ve şeffaf olmamaları yöneltilen eleştiriler arasında. BHA aynı zamanda müşterilerin bir odaya ödemesi gerekenden daha çok ücret ödediğini de belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TFF duyurdu: Video Yardımcı Hakem Sistemi resmen başlıyor

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa