27 Ekim 2017 18:52

Gazeteci örgütleri Yücel ve Tolu için tahliye istedi

Alman Gazeteciler Birliği ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Deniz Yücel ve Meşale Tolu dahil tüm tutuklu gazeteciler için tahliye çağrısı yaptı.

Gazeteci örgütleri Yücel  ve Tolu için tahliye istedi

Paylaş

Alman Gazeteciler Birliği ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanan başta Deniz Yücel ve Meşale Tolu olmak üzere tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV), Peter Steudtner’in tahliye edilmesinin ardından Türkiye’de tutuklu Gazeteciler Deniz Yücel ve Meşale Tolu’nun da serbest bırakılması çağrısı yaptı.

DJV Başkanı Frank Überall yaptığı açıklamada, “Peter Steudtner için seviniyorum ve nihayet cezaevinden çıkabildiği için onu kalpten kutluyorum” diyerek, şimdi Yücel ve Tolu’nun da serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Überall, “Onların tek suçu eleştirel gazetecilikleri” dedi.
DW Türkçe’de yer alan habere göre, Alman Gazeteciler Birliği Başkanı Überall ayrıca federal hükümetin Türkiye hükümetine, Steudtner’in serbest bırakılmasının iki ülke ilişkilerinde iyileşme anlamına gelmediğini net bir şekilde izah etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Frank Überall, “Gazeteciler mesleki faaliyetleri nedeniyle cezaevinde olduğu sürece Berlin diplomatik gündemini sürdüremez” dedi.

‘GAZETECİLERE YÖNELİK ABSÜRT İDDİALAR’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de Türkiye’de yargının sekiz aydır iddianamesiz Silivri Cezaevinde tutulan Die Welt Gazetesi Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’in iddianamesini hazırlama çağrısı yaptı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Başkanı Christian Mihr, “Peter Steudtner’in tahliye edilmesinin Deniz Yücel, Meşale Tolu ve diğer tutuklu gazetecilerin haklarında üretilmiş iddiaların” ciddi bir inceleme sonucunda “absürt olduklarının ortaya çıkarılması umudu verdiğine dikkat çekti.

YÜCEL 8 AYDIR İDDİANAME BEKLİYOR

Deniz Yücel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştı.

Ancak Yücel, Cemil Bayık ile yaptığı röportaj gerekçe gösterilerek “Terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla 27 Şubat’ta tutuklanmıştı. Yücel, sekiz aydır hakkında hazırlanmış bir iddianame olmadan cezaevinde tutuluyor.

ETHA Çevirmeni Meşale Tolu ise 6 Mayıs’ta “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla İstanbul’da gözaltına alınmış, ardından da tutuklanmıştı. 10 Ekim’de görülen duruşmada Tolu’nun tutukluluğunun devamına karar verilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Maraş'ta dondurma fabrikasında iş cinayeti

SONRAKİ HABER

Datça'da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa