Van Muradiye Şelalesi HES yüzünden kurumaya başladı

Üzerine kurulan HES'ler sebebiyle Van Muradiye Şelalesi eski coşkusundan çok uzak. Şelaleye gelen ziyaretçi sayısı da her geçen gün azalıyor.

27 Ekim 2017 14:55
Paylaş

Üzerine kurulan HES'lerden dolayı Van'ın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muradiye Şelalesi'nin hem debisi, hem suyun yönü, hem de hızı değişti.

Van'ın Muradiye ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Muradiye Şelalesi gün geçtikçe coşkusunu kaybediyor. Şelaleyi besleyen Bendimahi Çayı'nın üzerine kurulan HES'lerden dolayı hem suyun yönü, hem debisi, hem de hızı değişti. Şelaleye giden ziyaretçi sayısında da her geçen gün düşüş yaşanırken civarında yetişen bitkiler de kurudu.

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi, üzerine kurulan HES yüzünden kurumaya başladı (Fotoğraf: MA)

SU KURUDU, TURİST UĞRAMAZ OLDU

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, Muradiye Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulan, Türkiye'nin 272'nci, Van'ın ise en büyük enerji santrali olduğu belirtilen Muradiye Ayrancılar Hidro Elektrik Santrali, saatte ortalama 124 milyon 564 bin 262 kilovat elektrik üretimi ile şelale suyunun azalmasına neden oluyor. Şelalenin alt ve üst kısmına yapılan 2 HES ile birlikte suda ciddi azalma olurken suyun 25 kilometrelik yatağı da değişti.

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi üzerine kurulan HES'ler yüzünden suyun debisi de yatağı da değişmeye başladı (Fotoğraf: MA)

HES KURULDU COŞKU GİTTİ

Şelale etrafındaki esnaf ise eskiden şelaleden akan suyun yere çarpmasıyla birlikte su taneciklerinin karşı tarafta oturan insanların yüzlerine kadar değdiğini söyleyerek HES'lerin kapatılmasını istedi.

Muradiye Şelalesi
Fotoğraf: MA

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Deniz Baykal'ın son durumu: 'Yavaş yavaş komadan çıkıyor'

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa