27 Ekim 2017 16:53

Edirne'de OHAL yetmedi, bir de vali şart koydu

Edirne Valiliği, OHAL nedeniyle yurt dışına çıkışları resmi izne bağlanan kamu personeline yeni bir uygulamayla ‘yıllık izin’ şartı da getirdi.

Paylaş

Edirne Valiliği, OHAL nedeniyle yurt dışına çıkışları resmi izne bağlanan kamu personeline yeni bir uygulamayla ‘yıllık izin’ şartı da getirdi. Buna göre, Edirne’de memurların artık resmi tatiller dışında yurt dışına çıkmak için aynı anda hem yıllık izin almaları hem de yurt dışına çıkış izni almaları gerekecek. Yunanistan ve Bulgaristan’a komşu olan Edirne’de,Vali Günay Özdemir imzalı yeni ‘yurt dışı izni uygulaması’, resmi kurumlara gönderildi. Buna göre, OHAL nedeniyle yurt dışına çıkışları resmi yazılı izne bağlanan kamu personeli, artık resmi tatiller dışında yıllık izin almadan yurt dışına çıkamayacak. Edirne Valiliği Özel Kalem Müdürlüğünden resmi kurumlara gönderilen yazıda, yurt dışı çıkış belgesinin, kamu personelinin izin belgesiyle birlikte tanzim edileceği ve izni süresince geçerli olacağı kaydedildi. 

Edirne Valiliği’nin yeni yurt dışı uygulamasından, eşlerinden dolayı yeşil pasaporta sahip kişilerin etkilenmeyeceği belirtildi.Valiliğin yeni uygulaması, özellikle Bulgaristan’a giderek, kumar oynadığı belirtilen memurlara ve Gülen Cemaatine üye olduğu iddia edilen kişilere yönelik ‘önlem’ olarak yorumlandı.

EĞİTİM SEN, UYGULAMAYI YARGIYA TAŞIYOR

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, valiliğin yeni ‘yurt dışı uygulamasını, hakların kısıtlanması olarak gördüklerini belirterek, uygulamayı yargıya taşıyacaklarını söyledi.  Fırtına, “Arkadaşlarımızdan şikayetler alıyoruz. Birçok arkadaşımız, gümrüklerden döndü. Programları bozuldu. Adaletsiz bir durum. Kamuda çalışanların idarenin ihmalleri nedeniyle kısıtlanması doğru değil. Ülkeyi yönetenlerin kendi ihmallerini, masum kamu çalışanları üzerinden çıkarmasınlar.İnsanlar, komşu ülkelere gidip gezebilir. Kahve içmeye, yemek yemeğe gidebilir. Bu uygulamayı bir kısıtlama olarak görüyoruz” diye konuştu.  Öte yandan Edirne’de 20 ay görev yaptıktan sonra 2015 yılının Aralık ayında yaş haddinden emekli olan eski Vali Dursun Ali Şahin de darbe girişiminden 1 yıl önce, 2015 yılının Nisan ayında yurt dışı izninin resmi izne bağlanmasına yönelik bir yönetmelik çıkarmış ve sendikaların yargıya taşımasının ardından uygulama iptal edilmişti. (Edirne/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şehir hastanesinde hemşireye saldırı

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa