27 Ekim 2017 15:37

Rusya, Türkiye'den sınırlı domates ithalatına başlıyor

Rusya, Türkiye'den sınırlı domates ithalatının 1 Kasım'dan itibaren başlayacağını ilan etti.

Rusya, Türkiye'den sınırlı domates ithalatına başlıyor

Paylaş

Rusya hükümeti, 1 Kasım'dan itibaren Türkiye'den Rusya Tarım Bakanlığı'nın belirlediği miktarlarda domates ithal edilmesini onayladı.

Sputnik'in haberine göre yayınlanan kararnamede, "1 Ocak 2016 tarihli Rusya'ya Türkiye menşeli tarım ürünlerinin, hammaddelerin ve gıda maddelerinin girişini yasaklayan listede yapılan değişiklikle, Türkiye'den Rusya Tarım Bakanlığı'nın izin verdiği miktarlarda taze veya dondurulmuş domates ithalatına ilişkin yasak kaldırılmıştır" dendi. Dün yürürlüğe giren kararnamede, Türkiye'den domates ithalatına 1 Kasım'dan itibaren başlanacağı da vurgulandı.

'HACİM DÜŞÜK, RUS ÜRETİCİ ETKİLENMEYECEK'

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye'den domates ithalatının düşük hacimlerde yapılacağı için Rus üreticilerin etkilenmeyeceğini belirtti.

Dvorkoviç, "Kasımda yapılacak ithalata göre pazardaki duruma bakacağız ve daha önce belirlenen 50.000 ton limitini artırıp artırmamaya karar vereceğiz. Bu kararı, Rus üreticilerin zarar görmeyeceğini ve Rus tüketicilerin çıkarlarının etkilenmeyeceğini teyit ettikten sonra alacağız" dedi.

Uçak krizi öncesinde Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatı 346 bin 747 ton seviyesindeydi.

4 ŞİRKETTEN İTHALAT YAPILACAK

Dvorkoviç, daha önce yaptığı açıklamada 4 şirketten domates ithal etmeyi planladıklarını söylemişti.

Rusya'nın domates ithalatını yalnızca 4 firmadan yapacak olmasına karşı olduklarını belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu konuda siyasi baskı olduğunu ifade etmişti.

Dvorkoviç, Türkiye hükümetinin domates ithal edilecek şirketlerin sayısının artırılması yönünde bir talepte bulunduğunu da söyledi. Başbakan Yardımcısı, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı'nın (Rosselhoznadzor) bu konu üzerinde çalıştığını belirtti.

Bu arada Dvorkoviç, Türkiye'nin Rus şirketlerin Türk gıda ürünleri pazarına alınması konusunda olumlu adımlar attığını kaydetti. Dvorkoviç, "Rus hayvansal gıda şirketlerinde denetim yapıldı. Türk pazarının kısa süre içinde Rus şirketlere açılmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İşçi Parti'li vekili öldürmeyi planlayan 2 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa