27 Ekim 2017 13:41

Demirtaş: Gazetecilere sahip çıkmak ahlaki bir görevdir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi'nin, tutuklu gazeteciler için yapacağı eyleme katılım çağrısı yaptı.

Paylaş

Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi'nin, tutuklu gazeteciler için yapacağı eyleme katılım çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Gazetecilere sahip çıkmak ahlaki bir görevdir" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi tarafından cezaevinde tutulan gazeteciler için yarın saat 12.00’de İstanbul Kadıköy'de yapılacak "Özgürlük için el ele, adalet için el ele" yürüyüşüne destek mesajı gönderdi. 

'GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK'

Demirtaş’ın, "Gazetecilere özgürlük" başlığı kaleme aldığı mektup şu şekilde: "Haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutulan herkes gibi gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşması gerekir. Bunun sağlanması için mücadele eden 'Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi'nin düzenlediği ve Cumartesi günü İstanbul Kadıköy'de yapılacak olan 'Özgürlük için el ele, adalet için el ele' yürüyüşünü yürekten destekliyorum. 
 
Gazeteciler iktidarın duymak ve görmek istemediği, gizleyerek suçlarını örtbas etmeye çalıştığı konuları halka ilettikleri ve evrensel olan iletişim özgürlüğü hakkını kullandıkları için cezaevlerinde tutuluyor. Ne yazık ki Türkiye, bu iktidar sayesinde en fazla gazeteciyi cezaevinde tutan ülke nişanını alıyor. 
 
Cezaevlerindeki gazetecilere sahip çıkmak, dışarıda ağır sansür ve baskı koşullarında çalışan gazeteciler için de önemli ve ahlaki bir görevdir. 'Gerçekler karanlıkta kalmaz' ve 'Gazetecilik suç değildir' anlayışıyla bu tür etkinliklere katılım sağlanması son derece önemlidir. Biliyoruz ki, bu ülkede inşa edilmek istenen 'Tek adam rejimi'ne engel olmanın yegane yolu, her alanda etkili toplumsal muhalefet yürütmektir. 
 
Bu vesileyle, başta cezaevlerindeki özgür basın emekçileri olmak üzere tüm basın emekçilerini selamlıyor; gazetecilik yapmanın suç sayılmayacağı güzel ve özgür günlerde, doğru haberler yapabilme mücadelelerini destekliyorum.” (MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Validebağ'da jeotermal sondaj canlıları öldürecek

SONRAKİ HABER

Çin'den Türkiye'ye gelen yolcular termal kameralarla taranacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...