27 Ekim 2017 13:21

‘Patnos Cezaevinde bebeğe çıplak arama’ iddiası

Diyarbakır'dan Patnos Cezaevine sevk edilen yakınlarını ziyaret eden aileler, bebeklerin dahi çıplak aramadan geçirildiğini söyledi.

‘Patnos Cezaevinde bebeğe çıplak arama’ iddiası

Paylaş

Yeni yapılmasına rağmen hak ihlalleri ve işkence ile gündemden düşmeyen Patnos Cezaevinde çocuklarının görüşüne giden aileler, 1 yaşındaki bebeğin de çıplak aramadan geçirildiğini iddia etti.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan 26 tutuklu, 10 Ekim’de Patnos Kapalı Cezaevine sevk edildi. Aileler 25 Ekim günü Diyarbakır’dan yola çıkarak Patnos Cezaevine sevk edilen yakınlarını ziyaret etti. Tutuklu Yakup Eryılmaz’ın annesi Kudret Eryılmaz, 26 tutuklunun çıplak aramayı kabul etmedikleri için işkenceye maruz kaldığını öne sürdü.

Görüşe gittiklerinde kendilerinin de çıplak aramadan geçirildiğini anlatan Eryılmaz, “İnsan hakları savunucularına sesleniyorum. Patnos Cezaevinde babasının görüşüne giden 1 yaşındaki torunum dahi çırılçıplak edilerek, aramadan geçirildi. Bebeğin şapkasını takmamıza bile izin vermediler. Orada yapılanlar zulümdür” diye tepki gösterdi.

‘İŞKENCE İZLERİ HÂLÂ GÖRÜLÜYOR’

Tutuklu Remzi Akkaya’nın annesi Sebiha Akkaya ise, asker ve polislerin cezaevinde arama yaptığını, mahpusların  iç çamaşırlarına kadar didik didik arandığını belirtti. Tutukluların buna karşı geldiği için işkenceye maruz kaldığına dikkat çeken Akkaya, aradan günler geçmesine rağmen işkence izlerinin hâlâ tutuklularda görüldüğünü söyledi.

Sebiha Akkaya

 ‘İŞKENCENİN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR’

Patnos Cezaevinde baskının had safhada olduğunu yineleyen Akkaya, hastaneye götürülen tutuklulara doktorların “Hiçbir şeyiniz yok” diyerek, darp raporu vermediğini de öne sürdü. Akkaya, “15 günden fazla olmasına rağmen çocuklarımızın vücudunda hâlâ işkence izleri duruyor. Nasıl oluyor da bir şey yok. İşkencenin üstü örtülüyor” dedi.

TARSUS’TA ZİYARETÇİLERE HAKARET

Öte yandan Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde ise ziyarete giden aileye ve içerideki tutuklulara hakaret edildiği öne sürüldü. 24 Ekim günü Diyarbakır’dan Tarsus Cezaevinde kalan ablası Halise Baltaş’ın görüşüne giden Şinaz Aslan, cezaevinin girişinden görüş salonuna kadar sürekli gardiyanlar tarafından tahrik edildiklerini, hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını söyledi. Görüş salonunda ablasına sarıldığı için de hakarete maruz kaldığını ifade eden Aslan, görüş salonundan çıktıktan sonra durumu yetkililere şikayet edeceğini söylemesi üzerine gardiyanların üzerine yürüdüğünü belirtti.

Gardiyanların kendisine “İstediğin yere şikayet et. Savcıya da git. Bizi ilgilendirmez. Siz kendinizi ne zannediyorsunuz” dediğini söyleyen Aslan, durumu savcılığa bildireceğini vurguladı. Aslan, maruz kaldıkları muameleden sonra ablasına tutanak tutulduğunu ve yine görüş yasağı getirildiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da AVM'de birbirine sarılan çifte çirkin uyarı

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa