Liseli genci öldüren polisin eli tetikteymiş

İstanbul Esenyurt'ta elleri kelepçeli olan 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara'yı öldüren polisin eli tetikteymiş.

27 Ekim 2017 11:41
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ekim 2017 13:21
Paylaş

İstanbul Esenyurt'ta 9 ay önce silahından çıkan kurşunla 16 yaşındaki lise öğrencisi Ömer Barış Topkara'nın ölümüne neden olduğu iddia edilen polis memuru H.D.S.'nin (20) yargılandığı davaya bilirkişi raporu ulaştı. Bilirkişi raporunda, polis memuru H.D.S.'nin Ömer Barış Topkara'nın omuzuna silahın kabzasıyla vurduğunda sağ işaret parmağının silahın tetik bölümünde olduğunun net bir şekilde tespit edildiğini belirtti. Sanık, bir önceki duruşmada olay anında elinin tetikte olmamasına rağmen silahının ateş aldığını söylemişti. 

Bakırköy Adalet Sarayı'nda bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmaya, tutuklu polis memuru H.D.S. ve taraf avukatları katıldı. Vefat eden Ömer Barış Topkara'nın babası Seyfettin Topkara ve kardeşi Neslihan Aydın da “şikayetçi” sıfatıyla duruşmada hazır bulundu. 

Duruşmaya bilirkişi raporu ulaştı. Raporda hırsızlık olayının ardından yakalanıp elleri birbirine kelepçelenen Ömer Barış ve arkadaşının bir anda kaçmaya başladıkları, polis memurunun silahı çektiği ve peşlerinden koşmaya devam ettiği, bir süre sonra Ömer Barış Topkara ve arkadaşının koşmayı bırakarak durduğu ifade edildi. 

BİLİRKİŞİ: POLİSİN SAĞ İŞARET PARMAĞI TETİK BÖLÜMÜNDEDİR 

Polis Memuru H.D.S.'nin Ömer Barış Topkara'yı yakaladığı, sağ elinde bulunan silahı havaya kaldırdığı ve elinde bulunan silahı maktüle vurmak için indirdiği ifade edilen raporda, "Polis memurunun sağ elindeki silah ile maktulün şahsın sağ omuz bölgesine vurduğu anda silahın namlu uç bölgesi ile şahsın sağ kafa bölgesi arasında görüntüde tespiti yapılan gaz oluşumu olduğu ve silahında bu anda ateş aldığı tespit edilmiştir. Polis memurunun sağ elindeki silah patladıktan sonra maktül şahsın yere doğru eğilmeye başladığı ve polis memurunun sağ elinin maktül şahsın sağ tarafında bulunduğu belirlenmiştir" denildi.  

Raporda, "Polis memurunun maktulü omuzuna silahın kabzası ile vurduğunda sağ işaret parmağının silahın tetik bölümünde olduğu ve vurmanın etkisiyle polis memurunun tetiğe bastığı anın yapılan görüntü iyileştirme çalışmaları sonucunda net bir şekilde  tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.  

‘ELİM TETİKTE OLMAMASINA RAĞMEN SİLAHIM ATEŞ ALDI’

Polis memuru sanık H.D.S. 1 Ağustos'ta verdiği ifadesinde “Şahıslar kaçarken elleri birbirinden kelepçeliydi. Şahıslara “Durun kaçmayın ihtarında bulunduktan sonra peşinden koşmaya başladık. Havaya bir el ateş ettim. Bunu duyan şahıslar kaçmaya devam ettiler. Şahısları ben de kovalamaya devam ettim. Bu sırada elimi tetiğe sokmadım. Şahıslara tam yaklaştığım sırada olayın meydana geldiği yerde bir anda durdular. Şahıslara 'Yere yatın' diye bağırdım. Şahısların yere yatmadıklarını gördüm. Ben de şahıslar yere yatmadıkları ve benim de tek kişi olmam sebebiyle bana karşı mukavemet edip tekrar kaçacaklarını düşündüğümden şahısları yere yatırıp muhafaza altına almak için müdahale ettim. Bu esnada elim tetikte olmamasına rağmen silahım ateş aldı” demişti. 

SANIĞIN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ 

Mahkeme heyeti, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, dosya kapsamı, mevcut delil durumu, somut delillerin bulunması ve adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanık polis memuru H.D.S.'nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın duruşma savcısına verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. 

İDDİANAME

İddianameye göre olay şöyle oldu: 16 Şubat 2017 tarihinde Ömer Barış Topkara ile arkadaşı hırsızlık eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemin ardından kolluk kuvvetleri tarafından olay mahallinden alınan Topkara ve arkadaşı ardından darp-adli raporu almak üzere Esenyurt Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Elleri birbirine kelepçelenmiş çocuklar kaçmaya başladı ve çocukları takip eden polis memuru H.D.S. hastane kapısında havaya doğru bir el ateş etti. Söz konusu kovalamaca yaklaşık 150 metre sürdü. Eylemin gerçekleşmiş olduğu yere vardıklarında çocuklar teslim olmak üzere durdu, ancak buna rağmen polis memuru  H.D.S., kendisine karşı teslim olma iradesini  sunan Ömer Barış Topkara'nın omuz hizasına doğru silah elinde olacak vaziyette vurdu. Vurduğu esnada silah ateş aldı ve Ömer Barış Topkara olay yerinde hayatını  kaybetti. Polis memuru H.D.S.'nin  “Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi olası kast ile  öldürme“ suçundan müebbet hapis cezası isteniyor. Şüpheli H.D.S.'nin “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma" suçundan da cezalandırılması talep ediliyor. (İstanbul/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Öcalan için Adalet Bakanı ile görüşen heyet yanıt bekliyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa