‘Sürgü’de yaşanan linç girişimidir’

‘Sürgü’de yaşanan linç girişimidir’

Sürgü’de saldırıya uğrayan Evli ailesine KESK, Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ÖDP Malatya şubelerinin temsilcileri bir destek ziyareti gerçekleştirdi.Ziyarette konuşan Malatya Demokrasi Platformu Sözcüsü ve Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Evli ailesinin her zaman yanında olacaklarını belirterek, &ld

Sultan Kılıç

Ziyarette konuşan Malatya Demokrasi Platformu Sözcüsü ve Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Evli ailesinin her zaman yanında olacaklarını belirterek, “Kafasında tek tipleştiricilik olan, ötekileştiricilik olan iktidar partisi ve iktidar yanlılarına karşı, faşist, şovenist, gericilerin saldırısına uğrayan Evli ailesinin yanında yer aldık. Dayanışma içerisindeyiz. Bu ülkede tüm insanların birlik içerisinde, kardeşçe; ama eşit haklara sahip olarak yaşaması gerektiğini savunuyoruz. Bu birliği bozmak isteyen ırkçı, şoven, gerici güçlere izin vermeyeceğiz. O güçlerin karşısında emek ve demokrasi güçleri olarak barikat oluşturacağız” dedi.

Evli ailesinden Hüseyin Hasan Evli de yıllardır Sürgü’de yaşadıklarını, komşularıyla sorun yaşamadıklarını belirterek şunları söyledi; “Şimdiye kadar ezanı davulu susturmayan Evli ailesinin durup dururken bu yıl mı aklına ezanı, ramazan davulunu susturma geldi. Herkes sağduyulu düşünmeli. Davulcu kullanılıyor, toplumun hassas değeri ezanı, ramazan davulunu paravan olarak kullanıyorlar. Evimiz bine yakın saldırganın taşlı, sopalı silahlı saldırısına uğradı. Olayın üstünden dört gün geçtiği halde henüz bir tek kişi bile gözaltına alınmadı” dedi.

Saldırının bilinçli, planlı yapıldığını düşündüklerini söyleyen Evli, “Bundan sonra burada yaşamanın çok kolay olmayacağını tahmin ediyoruz. Buna rağmen yılmayacağız, yerlerimizi terk etmeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz. Bize destek olan duyarlı insanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu. (MALATYA)


İHD VE MAZLUMDER: SALDIRI SIRADAN DEĞİL

Duygu Ayber

İHD Malatya Şubesi ve MAZLUMDER, Alevi yurttaşlara yönelik saldırıları yerinde inceleyip, “sıradan değil” dedi. İki örgütün oluşturduğu raporlardan çıkan ortak sonuç ise, Sürgü’deki Alevilere yönelik saldırıların sıradan adli bir vaka olmaması.

İHD Malatya Şubesi’nin hazırladığı raporda, farklı inanç ve kimlikleri içinde barındıran Malatya’da buna benzer olayların daha önce de yaşandığı ve önlem alınmaması durumunda benzer ya da daha ağır sonuçlar doğurabilecek potansiyel olayların yaşanabileceği vurgulandı.

Raporda, Sürgü’deki saldırının milliyetçi muhafazakâr duyguların yükseltilmesi sonucu farklı kimlik, inanç ve değerlere karşı gelişen tahammülsüzlüğün bir sonucu olarak ortaya çıktığı bildirildi. Aynı aileye yönelik daha önceden de benzer olaylar yaşandığı ve söz konusu aile üzerinden belli grupların kışkırtıcı rol üslendikleri belirtilen raporda, olay esnasında çekilen video kayıtlarının incelenmesi halinde şahısların tespit edilebileceğinin altı çizildi.

BİRDEN ÇOK HAK İHLALİ

Olayın duyulması üzerine Sürgü’ye giden MAZLUMDER heyetinin hazırladığı raporda ise, başta kişi ve konut dokunulmazlığı olmak üzere, bu olayda aynı anda birden çok hak ihlalinin yaşandığı kaydedildi. Raporda, “Başka zamanlarda, başka yerlerde olağan karşılanan bu tartışmaların etnik ve mezhebi nedenlerle birden toplumsal müdahalelere ve çatışmalara sebebiyet vermesi üzerinde durulması ve değerlendirilmesi gereken bir husustur” denildi. Diğer yandan Sürgü Beldesi’nde gelişen olaylarla ilgili özellikle sosyal medyada paylaşılan haberlerde aileye ait ahırın yakıldığı şeklindeki bilgilendirmelerin gerçeği yansıtmadığı ifade edilen raporda, “İster etnik, ister mezhepsel nedenlerle olsun herhangi bir saldırı nasıl kabul edilemezse, bu saldırıdan yola çıkarak internet sorumsuzluğunda başkaca bir nefret dili üretmek de kabul edilemez” denildi. (Ankara/EVRENSEL)


SALDIRIYA TEPKİLER SÜRÜYOR

Malatya’nın Sürgü beldesinde Alevi aileye yönelik saldırıya tepkiler artarak sürüyor. Dün saldırıya ilişkin Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclisi yaptığı yazılı açıklama ile saldırıyı kınarken İstanbul, Balıkesir ve Adana’da yapılan eylemlerle de saldırı protesto edildi.

HDK Genel Meclis Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı sessiz kalmayacağını vurguladı.

AKP POLİTİKALARI CESARET VERİYOR

Saldırının ve Alevi yurttaşlara yönelik tahammülsüzlüğün AKP Hükümetinin yarattığı ortamdan ve politikalardan cesaret aldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi; “Sivas Katliamı davasında bazı katillerin zaman aşımıyla aklanmasının ardından ‘hayırlı olsun’ diyen Başbakan; Antep, İzmir, Erzincan, Didim gibi kentlerde Alevilere ait evlerin işaretlenmesi karşısında “Çocuklar yapmıştır” diyen İçişleri Bakanı; cemevleri konusunda Diyanetten fikir soran Meclis Başkanı ve bazı bakanlar; inanç özgürlüğünü yok sayıp Alevilerin ibadet şekli ile ilgili tartışma sürdüren ve camilere çağrı yapan yetkililer; Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin, cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeme kararı bu saldırıyı hazırlayan ve cesaretlendiren adımlardır.”

Halkların Demokratik Kongresi olarak yaşanan saldırı ve benzeri girişimlerin, nefret suçlarının, ırkçılığın ve ayrımcılığın kınandığı ifade edilen açıklamada “Saldırganların işledikleri nefret suçuna, bu şiddet ve linç kültürüne karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz. Saldırıyı ‘‘mahallede bireysel kavga’’ diyerek ört bas etmeye çalışan AKP Hükümetinin bu sorumsuzluğu kabul edilemez. Nefret suçlarına ve ayrımcılığa sessiz kalmak yeni saldırılara davetiye çıkarmak demektir. Hükümet linç girişimcilerini kollamak yerine ırkçı ve ayrımcı nefreti mahkum etmelidir” denildi.

SENARYO AYNI

İstanbul Esenyurt’ta HDK bileşenleri tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Esenyurt Depo meydanında toplanan katılımcılar, trafiğe kapalı caddede bir yürüyüş de yaptılar. Halkın da destek verdiği yürüyüş sonunda açıklamayı HDK Esenyurt Yürütmesi adına Murat Doğan okudu. “Tanıdık bir provokasyon daha yaşanıyor. Geçmişte Maraş’ta, Çorumda, Sivas’ta ve Madımak’ta yaşananları hatırlatıyor. Senaryo aynı ve oyuncular da geçmişteki abilerini hatırlatıyor” diyen Doğan Kürt ve Alevi düşmanlığı üzerindeki politik hesapların tutmayacağını buna karşı mücadele edeceklerini ifade etti.
Halkın bu oyunu bozacağına HDK olarak inandıklarını vurgulayan Doğan, “Tam hak eşitliğinde, bir arada kardeşçe yaşamak için mücadeleden geri kalmayacağımızı ifade ediyoruz” dedi. HDK’nin eylemine Halkevleri ve Partizan da destek verdi.

HDK ve PSAKD’DEN ORTAK PROTESTO

İstanbul-Eyüp HDK bileşenleri ve PSKD Alibeyköy Şubesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği eylemde cemevi önünde toplanan yaklaşık 600 kişilik bir kitle protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Saya Yokuşu Gülpa Market önünde yapılan basın açıklamasını Eyüp HDK adına İlknur Manya okudu. Maraş, Çorum Sivas olaylarını andıran bir provokasyonla karşı karşıya kalındığını belirten Manya AKP’nin tekçi, ırkçı ve şoven politikalarının saldırganları cesaretlendirdiğini söyledi. Manya tüm halkı, bu tür girişimlere prim vermemek üzere tam hak eşitliğinde, bir arada kardeşçe yaşamak için duyarlılığa davet etti.

Demokratik Alevi Bektaşi Dernekleri adına konuşan Remzi Çelik Kürt ve Alevi kimliği üzerinden yapılan saldırıları halkın boşa çıkartacağını vurgulayarak, “Şimdiye kadar buralarda beraber yaşadık şimdiden sonra da beraber yaşamaya devam edeceğiz.” dedi. Emep Eyüp İlçe Başkanı İsmail Seyrek ise yaşanan olayları aynı zamanda Suriye politikasının bir uzantısı olarak okumak gerektiğine dikkat çekerek, “Tüm halkımızı bu faşizan tutum karşısında birlikte hareket etmeye HDK çatısı altında birleşmeye çağırıyoruz” dedi.

BALIKESİR’DEN SÜRGÜ SALDIRISINA PROTESTO

Balıkesir’in körfez ilçeleri Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ile buralara bağlı beldelerden bini aşkın kişi Malatya/Sürgü’deki provokatif saldırıyı ve olay karşısında sessiz kalan hükümetin tutumunu protesto etti. Yöredeki alevi derneklerinin organize ettiği ve Edremit Şehit Hamdi Bey Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte bir konuşma yapan Almanya Federal Parlementosu Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen; Sürgü’de yaşananların bir Alevi Sünni çatışması olmadığını, AKP iktidarının ırkçı, şoven ve inkarcı politikalarının bir sonucu olarak gerçekleştiğini söyledi.

Basın açıklamasını okuyan  Alevi Kültür Dernekleri Burhaniye Şube Başkanı Durmuş Türkmen de; Yargıtayın “cami ve mescit dışındaki herhangi bir yerin ibadethane” olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, “İbadet yeri açmak isteyenler Diyanetten izin alsın” gibi akıl ve hukuk dışı bir kararla ibretlik bir fetvanın altına imza attığına vurgu yaptı. Yüzlerce  yıldır süregelen tek tipçi ve baskıcı  sistemin, AKP’nin istediği gibi örgütlendiğine dikkat çeken Türkmen, “Bu örgütlenme de Aleviliğin reddine, yok sayılmasına dayanıyor. Daha dün Malatya Doğanşehir’de, Aleviler şehri terk etmeleri için tehdit edildi. Saldırgan grup ‘Sizi Sivas’taki, Madımak’taki gibi yakacağız’ diye bağırdı” dedi.

YAŞANANLAR MÜNFERİT DEĞİLDİR

Adana İnönü Parkı’nda bir araya gelen Adana Alevi Bileşenleri saldırıyı protesto etti. Bileşenler adına açıklama yapan Miktat Öztürk “Bunlar münferit olaylar değildir” açıklamasında bulundu. Bu olayların Aleviler üzerindeki ayrımcı ve gergin siyasetin bir ürünü olduğuna dikkat çeken Öztürk, Devlet ve AKP’nin Alevi inancını ret ve inkar politikalarının katliamlara davetiye çıkardığını vurguladı. AKP’nin ‘yeni anayasa’ tartışmaları yapılırken Alevileri susturmakla istediği tek din konseptine ulaşmayı amaçladığını ifade eden Öztürk. “Alevi-Bektaşi kurumları ve demokrasi güçleri olarak, yeni bir Alevi katliamına seyirci kalmayacağız. Saldırıları kınıyor; İçişleri Bakanını ve Malatya Valisini acilen göreve çağırıyoruz” dedi.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net