01 Ağustos 2012 16:08

THY işçileriyle uluslararası dayanışma büyüyor

Büyük Britanya’da örgütlü sendikaların grev hakları ellerinden alınan ve işten atılan THY işçileriyle dayanışması büyüyor.Ülkenin en büyük sendikası UNITE, Londra’daki bürolarına dev bayraklar asarak Türkiyeli işçilerle dayanışma çağrısı yaptı.Türkiye’de uygulanan

THY işçileriyle uluslararası dayanışma büyüyor

Paylaş

Büyük Britanya’da örgütlü sendikaların grev hakları ellerinden alınan ve işten atılan THY işçileriyle dayanışması büyüyor.

Ülkenin en büyük sendikası UNITE, Londra’daki bürolarına dev bayraklar asarak Türkiyeli işçilerle dayanışma çağrısı yaptı.

Türkiye’de uygulanan grev yasağının uluslararası bir tehdit olduğunu vurgulayan UNITE yetkilileri, Olimpiyatlar öncesi grev tehdidinde bulunan Britanyalı işçilerin de işten atılmakla tehdit edildiğini hatırlattı.

Sendika, bu tehdidin Türkiye’de yaşananların kendi ülkelerine yayılma tehlikesinin bir işareti olduğuna dikkat çekti.

Hükümetin Kültür, Olimpiyatlar, Medya ve Spordan Sorumlu Bakanı Jeremy Hunt, bir radyo programında yaptığı açıklamalarda grev tehdidinde bulunan işçileri işten atmanın Ronald Reagan yöntemi olduğunu hatırlatmış ve “Bakanlar arasında bu yönteme başvurulması gerektiğini söyleyenlerin olduğunu söyleyebilirim” itirafında bulunmuştu.

UNITE Sendikası Temsilcisi Rhys McCarthy de Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikasının Türkiye’de işten atılan THY emekçilerinin işe geri alınması ve grevi yasaklayan kanunun iptali için başlattığı kampanyaya tam destek verdiklerini açıkladı.

Rhys McCarthy, “Bu kampanyayı bütün gücümüzle destekliyoruz çünkü Türkiye’de koyulan yasak dünyanın her yerindeki gerici hükümetleri yüreklendiren bir karar” dedi.
(DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Özürleri kabahatlerinden büyük

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa