27 Ekim 2017 04:18
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ekim 2017 04:28

Farklı kültürlerin kesiştiği Basmane, yeniden tasarlandı

Basmane Çevresel Tasarım Önerileri Projesi, farklı kültürlerin kesiştiği bölgeyi bütün kimlikleriyle yeniden çekim odağı haline getirmeyi amaçlıyor.

Farklı kültürlerin kesiştiği Basmane, yeniden tasarlandı

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İyi Tasarım Günleri çerçevesinde sergilenen Basmane Çevresel Tasarım Önerileri Projesi, farklı katmanların, kültürlerin, hikayelerin ve yolların kesiştiği  bölgeyi bütün kimlikleriyle yeniden kentin çekim odağı haline getirmeyi amaçlıyor. 

İzmir Akdeniz Akademisi'nin "Alan açmak" temasıyla bu yıl ikincisini düzenlediği 'İyi Tasarımlar' günleri devam ediyor.  Kültürpark Fuar Alanı  Hol1A, Hol1B ve Hol2’de ücretsiz olarak gerçekleşen etkinlikler 20 Kasım'a kadar sürecek. 

Tasarım alanında çalışan bağımsız aktörler, profesyoneller ve sivil toplum örgütlerini kapsayacak şekilde genişletilen ve Kültürpark’ın tarihi ve kent belleğine vurgu yapan unsurların da eklendiği organizasyon kent ve tasarım ilişkisine dair, yeni düşünme pratiklerinin de önünü açmayı hedefliyor. 

Etkinlik kapsamında  sergilenen tasarımlardan biri de İzmir Akdeniz Akademisi’nin 2015 yılında yaptığı tasarım projeleri çağrısı kapsamında; fikir projesi olarak seçilerek Akdeniz Akademisi ve Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları koordinasyonunda Nesne EMT tarafından

geliştirilen "Basmane Çevresel Tasarım Önerileri Projesi".  Proje, farklı katmanların, kültürlerin, hikâyelerin ve yolların kesiştiği bir bölge olan Basmane’yi  yeniden kentin çekim odağı haline getirme amacını taşıyor. 

BASMANE'NİN ZENGİNLİKLERİNİ YANSITACAK BİR PROJE

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın uzantısı olan ve zamanla bu bağlantı koptuğu için İzmirlinin de gündeminden çıkan bölgeye dikkat çekmeyi hedefleyen projede öne çıkan öneriler ise “karşılaşma, kesişme, buluşma ve iz bırakma” kavramları. Proje;  İzmir Tarih Projesi kapsamında yapılan çalışmaları esas alarak, Basmane'nin Kemeraltı ile olan ilişkisini güçlendirmeyi amaçlayan ve Basmane'nin zenginliklerini yansıtacak bir kimlik ve grafik tasarım çalışması ile kent mobilyaları ve sosyal etkileşimi artırmayı amaçlayan etkinlik önerilerinden oluşuyor.  Sergide ayrıca Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği ve Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi'nin temsilcileri de Basmane'ye yönelik önerileri de bulunuyor.  

BASMANE: KENTE İLK ATILAN YER

Projenin yöneticisi Özlem Perşembe, Basmane'nin gerek geçmişten günümüze dek taşıdığı tarihi özellikleri ve gerek günümüzdeki durumuyla, İzmir’in diğer semtlerinden ayrıldığını ve özel olarak incelenmesi gereken bir dokuya sahip olduğunu belirtti.  Perşembe, Basmane ve Anafartalar Caddesi'nin kente ilk adım atılan "başlangıç noktası" ve "yolların kesiştiği" bir durak olarak günümüze kadar geldiğini ve yüzyıllardır farklı coğrafyalardan gelenlere kucak açmış bir bölge olduğunu dile getirdi. 

'HEDEF BÖLGENİN YENİDEN CANLANDIRILMASI'

Projenin tasarımcılarından Deniz Özgür Gönç ise "Ev sahipliğinin yanı sıra terk edişlere de tanık olan Basmane, 1940’lardan  sonra oluşan çöküntü alanları  sonucunda kabuk değiştirerek, hak ettiği önemi kaybetmiştir. Bölgenin bugünkü durumuna bakıldığında, zaman içinde değişen toplumsal ve fiziksel dinamikler nedeni ile bölgenin mevcut değerleri, kimliğini yansıtan  birer potansiyel olmaktan çıkıp, birer dezavantaja dönüşmüştür.  Projenin hedefi bölgenin yeniden canlandırılması sürecinde sosyal ve tarihsel değerlere dikkat çekerek, bölgedeki etkileşimi pozitif yönde desteklemektir" dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Istanbul'da IŞİD operasyonu: 4 gözaltı

SONRAKİ HABER

Trump'tan füze mesajı: Bize yönelebilecek her füzeyi indireceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa