27 Ekim 2017 00:58

ABD'li senatörlerden Trump'a çok sert 'Türkiye' mektubu

14 ABD'li senatör, Donald Trump'a Türkiye'ye yönelik sert eleştiriler içeren bir mektup gönderip, Türkiye'ye net bir mesaj verilmesini istedi.

ABD'li senatörlerden Trump'a çok sert 'Türkiye' mektubu

Paylaş

ABD Parlemantosu'nda Cumhuriyetçi senatör John McCain ve Demokrat Senatör Robert Menendez'in de aralarında bulunduğu 14 senatör, Türkiye'ye yönelik sert eleştiriler içeren bir mektubu Amerika Başkanı Donald Trump'a ulaştırdı.

Senatörlerin isimlerinin ve imzalarının yer aldığı mektupta, Türkiye'de hukukun üstünlüğüne karşı saldırıların arttığı ve Türk demokrasisinin ciddi bir erozyona uğratıldığı söylendi.

İstanbul'da Amerikan Başonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un tutuklanması ve bir başka çalışan Mete Cantürk'ün ailesinin gözaltına alınmasına da değinilen mektupta, "Türk hükümetinin özellikle diplomatik misyonumuzda görevli personelimiz ve aileleri başta olmak üzere gelişi güzel biçimde insanları rahatsız etmesi ve tutuklaması kabul edilemez" denildi.

Türkiye'nin stratejik öneme sahip NATO müttefiki olduğunun dile getirildiği mektup, Türkiye'ye yönelik eleştirilerle sürdü. Senatörler, "Buna karşın son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ittifak halinde bulunduğu kişilerin, Türkiye'de hukukun üstünlüğüne karşı artan saldırıları, olağanüstü hal yasalarını kullanarak ifade özgürlüğünü kısıtlamaları, yargı bağımsızlığı ve muhalif görüşlerin bastırılması gibi uygulamalarla Türk demokrasisini ciddi bir erozyona uğrattılar. Bunlara ek olarak Türk yetkililer, konsolosluk çalışanlarımız dışında Uluslararası Af Örgütü'nün üst düzey yetkililerini tutukladı. Wall Street Journal Gazetesi Muhabiri Ayla Albayrak hakkında da iki yıllık hapis cezası kararı aldı" ifadelerini kullandılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğmiz Mayıs ayında Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde, korumaların protestoculara saldırmasına da değinilen mektupta, "Erdoğan kendi zulmünü bizim topraklarımıza da taşıdı. Mayıs ayında aralarında güvenlik görevlilerinin de bulunduğu kişiler, Erdoğan'ın ABD ziyaretini barışçı şekilde protesto eden kişilerin üzerine saldırdı. 9 kişinin yaralandığı bu olayın ardından bildiğimiz kadarıyla güvenlik personeliyle ilgili herhangi bir disiplin uygulamasına gidilmedi ya da yönetiminiz tarafından olay kamuoyu önünde kınanmadı" denildi.

ABD'nin Türkiye'deki büyükelçilik ve başkonsolosluk binalarının güvenliği gerekçesiyle vize başvurularının askıya alınması kararının doğru bulunduğu belirtilen mektupta senatörler "Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki elçilik ve konsolosluklarımızda göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması kararını doğru buluyoruz. Ancak kararın Türk toplumunda bu hizmetlere ihtiyacı olan kişilere etkilerini azaltacak şekilde adımlar atılmasını da destekleriz" dedi.

Senatörlerin Trump'a yolladıkları mektup, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD'nin böyle davranışları kabul etmeyeceği ve iki ülke işbirliğinin insan hakları ve hukukun üstünlüğü temelinde olması zorunluluğunu gösterecek net bir mesaj vermeniz gerektiği konusunda sizi uyarıyoruz." sözleriyle son buldu. (New York/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Efes antik kentine 1620 beton kazık çakılacak!

SONRAKİ HABER

Silvan Emniyet Müdürü 'izinsiz kazı yapmak' suçundan tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa