26 Ekim 2017 17:14

AKP Hükümeti Deniz Yücel için de süre talep etti

AİHM'in, tutuklu gazeteci Deniz Yücel için istediği savunmayı vermeyen AKP Hükümeti 6 haftalık ek süre istedi.

AKP Hükümeti Deniz Yücel için de süre talep etti

Paylaş

AİHM’nin tutuklu Die Welt Gazetesi Muhabiri Deniz Yücel hakkında görüşünü bildirmesi için tanıdığı sürenin dolması üzerine AKP Hükümeti 6 haftalık ek süre talebinde bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) tutuklu Die Welt Gazetesi Muhabiri Deniz Yücel adına yapılan başvuruya ilişkin olarak hükümete görüşünü hazırlaması için 24 Ekim tarihine kadar süre vermişti.

Mahkeme sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre AKP Hükümeti görüşünü sunmak için altı haftalık ek süre talebinde bulundu. Mahkeme henüz ek süre talebine ilişkin karar vermedi.

AİHM tutuklu gazetecilere ilişkin benzer başvurularda görüş bildirilmesi için üç haftaya kadar ek süre veriyor.

BAŞVURU NİSANDA YAPILMIŞTI

Alman Die Welt Gazetesinin Muhabiri Deniz Yücel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat’ta gözaltına alınmış, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “terör propagandası” yapmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Hakkında herhangi bir iddianame düzenlenmeden ve hakim karşısına çıkartılmadan tutukluluğunun devam etmesi üzerine Yücel’in avukatları nisan ayında AİHM’ye başvurmuştu.

CUMHURİYET DAVASINDA  EK SÜRE TALEP EDİLMİŞTİ

AKP Hükümeti Cumhuriyet davası kapsamında AİHM’ye yapılan başvuruda da “savunma” göndermeyerek zamana oynamıştı. Adalet Bakanlığı, Strasbourg’taki Yüksek Mahkemeden iki haftalık daha ek süre talebinde bulunmuş, talebi kabul eden AİHM, 7 Kasım’a kadar ek süre verdiği Adalet Bakanlığını “Bir daha süre uzatım talebine izin verilmeyecek” diye uyarmış ve savunmasını bir an önce göndermesini istemişti. 

Gazetecilik faaliyetlerinin yargılandığı, haberlerin “Suç deliliymiş” gibi dosyaya konulduğu, yayın politikasının sorgulandığı Cumhuriyet davasının 4. duruşması ise 31 Ekim’de görülecek. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

102 merkezde halkla buluşacaklar

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa