26 Ekim 2017 16:49
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ekim 2017 17:14

IŞİD’in yenilgisi IŞİD’in sonu mu?

Savaş fanatizmi, Yemen’den Çeçenistan’a kadar her yerden Avrupa’ya taşınacak.

IŞİD’in yenilgisi IŞİD’in sonu mu?

Paylaş

Michael STÜRMER
Die Welt

Birkaç ay öncesine kadar IŞİD’in kalesi olan Rakka şimdi uçsuz bucaksız bir acının harabesi halini aldı. Şehrin terör örgütüne karşı zaferin simgesi olup olmayacağını zaman belirleyecek. Gelişmeler farklı da olabilir. 

Aralarında Alman pasaportluların da olduğu çok sayıda düzensiz (cihatçı) milis şehir savaşından kurtularak savaş bölgesinin dışına sığındı. Bu nedenle zaferden çok yeni biçimlerde ve yerlerde sürdürülünceye kadar savaşa ara verildiğinden söz etmek daha doğru. Şehrin yaşanabilir hale dönmesi, okul, hastane, su, elektrik sağlanması için yıllar gerekecek.  Fiziki yaralardan çok kapanması mümkün olmayan psikolojik yaralar sorun yaratacak. Tüm acımasızlıkların biteceği, barışın geri geleceği umudu çok zayıf. Arap dünyasındaki kabile savaşları da akıllarda.

Barış sağlanmasa da acıların azalması için pragmatik bir zorunlu uzlaşma gerekmiyor mu?

Bu savaş oldukça derin ve içlerinden su  yerine kan akan çok sayıda derenin birleşmesinden oluşuyor. Bu nedenle katliam ne zaman biteceği bilinmeden, kesintisiz olarak, günbegün değişen biçimlerde, acımadan ve bağışlanmadan yeni eylem yerlerinde devam edecektir.  

Bu savaşta, iç savaş, din savaşı ve talan savaşının iç içe olması gözlerini ölüm bürümüş gençleri cezbedecek,  Arap dünyasından, Avrupa’dan akın akın gelecekler ve milis sıkıntısı çekilmeyecektir. 

Avrupalılar ve Rakka’nın Arap komşuları derin nefes alıp rahatlamadan önce, bu kıyameti, savaşın sınırsız ve acımasız doğasını ve IŞİD’in her yerde birden bire ortaya çıkan şiddetini görüp şunu kabul etmelidirler: terör örgütünün eli kanlı çocukları Rakka’da çatışmayı kaybettiler, yeniden gelecekler ve yeniden kaybedecekler! 

Ama savaş fanatizmi, Yemen’den, Çeçenistan’a kadar her yerden Avrupa’ya taşınacak. İşte bu nedenle IŞİD’in yenilgisi IŞİD’in sonu anlamına gelmiyor. Sadece Avrupa ve Kuzey Afrika’daki mülteci sorununa yeni bir boyut veriyor. 

(Çeviren: Semra Çelik)

ÖNCEKİ HABER

Patrondan yana hukukun önü açıldı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa