26 Ekim 2017 16:55

Patrondan yana hukukun önü açıldı

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamayla zorunlu arabuluculuk uygulamasının yasalaştırılmasına tepki gösterdi. 

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamayla zorunlu arabuluculuk uygulamasının yasalaştırılmasına tepki gösterdi. 

AKP Hükümeti tarafından 25 Mayıs 2017 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderilen “İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı”nin 25 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandığı hatırlatılan açıklamada, “7036 Sayılı yeni İş Mahkemeleri Kanun uyarınca 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle işçiler kıdem ve ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, yıllık ücretli izin alacağı, sendikal tazminat davaları ve işe iade davası açmadan önce arabulucuya başvurmak zorundalar. Aksi takdirde davaları reddedilecektir. Arabulucunun bir kara vermesi halinde işçiler aynı konuda bir daha dava açma hakkına sahip olamayacaklar” dendi.

Gönüllülük ve eşitlik ilkelerine dayanan arabuluculuk müessesenin zorunla hale getirilmesiyle işçilerin kanunen kendilerine ödenmesi gereken hakları için pazarlık masasına oturacağı ve alacağının altında bir rakamda uzlaştırılmaya zorlanacağı belirtilen açıklamada, “Yasa zorunlu arabuluculuğun yanı sıra işe iade davalarına ilişkin hak kaybına da neden olmaktadır. Yasada işten çıkarılan işçinin işe iade davası açtığında 2 yıl sürmüş olsa dahi dava sununa kadar ki zamlar eklenerek ücreti güncelleniyor ve hem işe iadeye bağlı alacakları hem de diğer tazminatları yeniden hesaplanıyordu. Yürürlüğe giren değişiklikle işe iade davası sonucunda esas alınacak ücret dava sonunda değil dava açıldığı sırada ki ücreti olacaktır. Dava süresince meydana gelen ücret artışları ve kıdem tavanındaki artışlardan işçi yararlanamayacaktır. Yasa ile kıdem-ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ve yıllık izin alacağında zamanaşımı 5 yıla indiriliyor. Yine yapılan değişiklik ile işten çıkarılan işçiler, Türkiye İş Kurumuna başvuruyor ve inceleme talep ediyorlardı. Yasa ile artık İş Kurumu’na başvuramayacaklar” dendi. 

İş Kanunu’nun ve iş hukuku mevzuatının emredici kuralları hiçe sayılarak; güçlüden, işverenlerden yana bir hukukun önünün açıldığına dikkat çekilen açıklamada, işçi sınıfının bireysel hakları bakımından da işverenlerin insafına terk edildiği kaydedildi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Altınyağ’da direniş başladı

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa