26 Ekim 2017 16:42

‘Herkes için yemek hakkı’ istediler

Tüm Bel-Sen  İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yemek hakkından yararlanma konusunda yaşanan sorunların çözümü için yemek kartı talebinde bulundu. 

Paylaş

TÜM Bel-Sen  İzmir 1 No’lu Şube’nin çağrısıyla yemek hakkından yararlanma konusunda yaşanan sorunları protesto eden kamu emekçileri, yemek kartı talebinde bulundu. 

Büyükşehir Belediyesi Yemekhanesi önünde toplanan emekçiler, “Herkes için yemek hakkı, gerçek çözüm yemek kartı” yazılı pankart açarak sık sık, “Emekçinin hakkı yemek hakkı”, “Yemek hakkı sorgulanamaz”, “Yemek, kreş, ulaşım” sloganlarını attı. Burada konuşan Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı, Haziran ayından itibaren büyükşehir belediyesinin dağıttığı yemek hakkı formlarını eleştirerek, “30 ilçede farklı birimlerde çalışan kamu emekçisinin, formlara verdikleri yanıttan bağımsız olarak zaten yemek hakkı bulunmamaktadır. Fuar’dan Meslek Fabrikası’na, Halkapınar’dan Oğuzlar’a, Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden Akdeniz Akademisi’ne merkezi noktalara görece yakın işyerlerindeki çalışanların ise bu formlara verdikleri yanıtlar olumlu bile olsa yemekhanenin bulunduğu yerden dolayı yemek hakkı engellenmektedir” dedi. 

‘ÇÖZÜM YEMEK KARTI’

“Yemek haksa ve haklar geneli kapsıyorsa çoğunluk neden bu haktan mahrum? Birbirine eşit statüde olanların eşit biçimde faydalanamadığı, herkese genelleştirilememiş imkanlar hak olarak değerlendirilebilir mi?” diye soran Yazıcı, İzmir’in 30 ilçesindeki yüzlerce hizmet biriminde çalışan emekçilerin sorununun ancak yemek kartıyla çözüleceğini ifade etti. 

Yemekhanelerin işleyişinin takipçisi olacaklarını ve tüm kamu emekçileri için çözüm gerçekleşene kadar mücadele edeceklerini belirten Yazıcı, “Biz tüm çalışanların erişebildiği, eşit koşullarda, ucuz, sağlıklı bir şekilde bu haktan faydalanmasından yanayız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

13 gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...