26 Ekim 2017 15:22

Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak yaptıklarını telafi edemez

Binali Yıldırım: Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım Kuzey Irak'taki referandum ve sonrasındaki açıklamalara ilişkin, "Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın artık, bugün geldiğimiz noktada onların alacağı kararın yaptıkları tahribatı telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır. Yanlış hesap yapmışlardır. Yanlış hesap da Ankara'dan, Bağdat'tan, Tahran'dan geri dönmüştür. Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile ortak basın toplantısında konuştu. Irak Başbakanı İbadi'nin ziyaretine ilişkin Başbakan Yıldırım, “Irak'a ana girişimiz olan Habur kapısı, Halil İbrahim kapısının Irak merkezi idaresine teslim edilmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Tabii bu sınır kapısının kontrolünün Irak merkezi hükümetine geçmesiyle beraber, mevcut güzergah Kuzey Irak'tan devam etmekte ve oradan Kerkük'e, Bağdat'a uzanmaktadır. Onun yanı sıra Habur'un biraz daha batısından, Habur bölgesinden yeni bir güzergahın da açılması konusunu görüştük. Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız. Bunun kararını aldık" diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım, Kuzey Irak'taki referandum ve sonrasındaki açıklamalara ilişkin, "Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın artık, bugün geldiğimiz noktada onların alacağı kararın yaptıkları tahribatı telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır. Yanlış hesap yapmışlardır. Yanlış hesap da Ankara'dan, Bağdat'tan, Tahran'dan geri dönmüştür. Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız. Orada yaşayan masum insanlar ile bir meselemiz yok. Onların geleceğini düşünmeden kişisel hırsları yüzünden onların huzurunu, geleceğini tehlikeye atan yöneticilere sözümüz var. Sözümüzü de söyledik. Geçen zaman bizi haklı çıkardı. İnşallah bu ve benzer maceralara kalkışma olmaz. Bölgede yeterince zaten sorun var. Bütün bu sorunları bir kenara bırakıp fırsattan istifadeye kalkmanın oldu bitti yapmanın ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkmıştır.” (Ankara/DHA) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Osman Kavala’nın gözaltı süresi 7 gün daha uzatıldı

SONRAKİ HABER

Bakırköy'de öğrencileri darbeden soyan polise 12 yıl 9 ay 10 gün hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa