01 Ağustos 2012 10:49

Fotoğrafa değil, SS’ye bak!

İsmi daha önce işkence ve tecavüz suçlarına karışmış olan Sedat Selim Ay’ın (SS) Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na atanmasına tepki gösteren kadınlar, Sedat Selim Ay’ın görevden alınması ve yargılanma talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. Emniyet M

Fotoğrafa değil, SS’ye bak!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İsmi daha önce işkence ve tecavüz suçlarına karışmış olan Sedat Selim Ay’ın (SS) Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na atanmasına tepki gösteren kadınlar, Sedat Selim Ay’ın görevden alınması ve yargılanma talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. Emniyet Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında SS’nin fotoğrafı yerine yanlış bir fotoğraf kullandı. Kadınların yaşadıklarına ilişkin daha önce haber yapma konusunda çekingen davranan HaberTürk ve çeşitli medya kuruluşları da bu fırsatı kaçırmadı.

Eylemin içeriğini bir kenara bırakan HaberTürk basın açıklamasını “Eylemci kadınlardan yanlış fotoğraf” başlığıyla haber yaptı. HaberTürk, “Kadınların ‘Biz bu tecavüzcüyü tanıyoruz diye taşıdıkları pankartlarda fotoğrafları bulunan kişinin Ay değil, eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün olduğu görüldü” dedi. Sedat Selim Ay’ın işkenceci olduğuna tanıklık eden Birsen Kaya, ‘SS yüzleşmeye hazır mı?’ başlıklı yazılı açıklamayla, medyada yer alan haberlere tepki gösterdi.

TANIKLIĞIMIZ ŞAİBELİ HALE GETİRİLİYOR

Birsen Kaya açıklamasında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde Polis Şefi Sedat Selim Ay ile ilgili yaptıkları eylem sırasında yanlış kullanılan bir fotoğraf nedeniyle başta HaberTürk olmak üzere bazı medya kuruluşlarının Ay’ın işkenceciliği ve tecavüzcülüğü hakkındaki tanıklıklarını şaibeli  hale getiren haberler yaptıklarını ifade etti.

Fotoğrafla ilgili olarak teknik bir hatayla yanlış basıldığını belirten Kaya, “Asıl söyleyeceklerimiz ise bir işkenceciye sahip çıkan medyayadır” dedi. Kaya, kadınların yaptığı basın açıklamasıyla ilgili işkenceciyi savunan medya kuruluşlarını, haberlerini düzeltmeye çağırdı. Ay’ın işkenceci olduğunu bir kez daha ifade eden Kaya açıklamasını, Sedat Selim Ay’la her yerde yüzleşmeye hazır olduklarını söyleyerek bitirdi.
İstanbul Feminist Kolektif de yaptığı açıklamayla fotoğrafın yanlış olması öne çıkarılarak yapılan haberlerin, yapılan açıklamanın esasını yok saydığı, açıklama yapan kadınları hedef gösterdiği ve en önemlisi işkence gören, gözaltında tacize, tecavüze uğrayan, yakınlarını kaybedenleri rencide ettiğini söyledi. İFK,  “basın kuruluşlarını, teknik bir hatayla yanlış basılan bir fotoğrafı fırsat bilerek, işkencesi Selim Ay’ı görünmez kılan, işkence görenleri, tecavüze uğrayanları ve buna karşı çıkan kadınları saldırgan ve alaycı bir dille hedef gösteren haberleri düzeltmeye çağırıyoruz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de biber gazlı müdahale

SONRAKİ HABER

CHP'li Öztrak: Paris'teki gösteriler Erdoğan’ın kimyasını bozmuş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa