26 Ekim 2017 12:30

Hak savunucuları tahliye oldu, yandaş manşetleri unutulmadı

8 hak savunucusunun tahliyesinin ardından iktidar yanlısı medya sessizliğe büründü. Daha önce hak savunucularını hedef almışlardı.

Hak savunucuları tahliye oldu, yandaş manşetleri unutulmadı

Paylaş

Büyükada’da 5 Temmuz’da yapılan toplantı ile ilgili yandaş medyada çıkan onlarca yalan iddialara rağmen, ilk duruşmada 8 hak savunucusuna tahliye çıktı. Tahliyelerin ardından sessizliğe gömülen iktidar yanlısı medyanın, hak savunucularını hedef alan manşetleri ise unutulmadı.
 
Hükümet kanadından “Darbe hazırlığı yapıyorlardı ve casusluk faaliyeti içindeydiler” denilerek hedef haline getirilen hak savunucuları iktidar yanlısı gazetelere defalarca manşet oldu. Yapılan haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan “Büyükada’da gözaltına alınanlar 15 Temmuz’un devamı niyetinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdi” diyerek hak savunucularını darbecilikle suçlamasının ardından daha da arttı.
 
Hak savunucuları daha gözaltına alındıklarında ve tutuklu bulundukları süre boyunca
iktidar yanlısı gazeteler onlarca yalan habere imza attı. Henüz iddianamesi dahi hazırlanmayan hak savunucularını Hükümetten de aldıkları güçle ‘ajan’, ‘darbeci’ ve ‘suçlu’ ilan eden gazeteler, bu süreçte onlarca akıl almaz habere imza attı.

 

YALAN HABERLER HİÇ DURMADI

 

Örneğin 6 Mart 2017 tarihinde Takvim gazetesinde Gezi eylemleri sürecinde “Ağaçla röportaj yapan adam” olarak tarihe geçen Mevlüt Yüksel imzasıyla “Büyükada’da karanlık toplantı”
başlığı ile bir haber servis edildi. Haberde iki ABD’li, iki Alman ve bir İngiliz ajanının İstanbul Büyükada’da referandum için “hayır” kampanyasına verecekleri desteği konuştukları toplantıya ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf kullanıldı.
 
Ancak o fotoğrafın ABD’nin New Orleans kentinde yer alan New Orleans Convention Center isimli bir kongre merkezinde 29 Eylül 2016 tarihinde yapılan bir toplantıya ait olduğu teyit.org tarafından ortaya kondu.
 
Ne bu yalan haber dolayısıyla bir soruşturma açıldı, ne de gazeteden herhangi bir açıklama geldi.

 

İKTİDAR YANLISI MEDYANIN YALANLARINA İŞLEM YOK

 

Bu süreçte işi daha da ileri götüren Akşam gazetesi 23 Temmuz’daki gazetede “Kaos çıkaracağız gazı kesin” başlıklı bir habere yer verdi. Haberde Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in üzerinden Güney Kore’nin Ankara Büyükelçiliğine gönderilen bir dilekçe çıktığını yazdı. Söz konusu dilekçede Türkiye’ye biber gazı satışının durdurulması çağrısı yapılıyordu. Akşam’ın “Kaos planının belgesi” dediği dilekçe, 2015 yılında Güney Kore Büyükelçiliğine sunulan bir dilekçe. “Kore Bize Gaz Verme” sloganıyla 40 bine yakın imza toplayarak bir dilekçe ile Ankara’daki Güney Kore Büyükelçiliğine teslim etmişti.

 

İktidar yanlısı hemen her gazetede çeşitli tarihlerde yapılan haberlerde hak savunucuları sürekli hedef alındı. O gazetelerden Güneş’te, 21 Temmuz’da “Zaman Ayarlı Kaos Planı” manşetiyle servis edilen haberde, ise Büyükada’da düzenlenen toplantı “darbe toplantısı” olarak duyuruldu. 

 

Gazete, insan hakları savunucuları hakkında akıl almaz iftiralarda bulunurken, haberin imzasız şekilde verilmesi dikkat çekti.
Bu haberlere ilişkin de herhangi bir açıklama yapılmadı. (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta dalga boyu 4 metreye ulaştı

SONRAKİ HABER

CHP’den tarımsal iskân hakkını kaybedenler için çözüm önerisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa