26 Ekim 2017 10:36

Irak’ta diyalog yok çatışma var

Irak Başbakanı İbadi, Barzani'nin referandumu dondurma önerisine, 'tamamen iptal edilmesini istediklerini' söyleyerek yanıt verdi.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumuna karşı hem komşu hükümetlerden hem de ABD, Rusya, AB’den destek alan Irak Başbakanı Haydar İbadi, referandumun iptali konusunda bastırıyor. İbadi, IKBY’den yapılan ‘referandumun sonuçlarını askıya alalım ve diyalog başlatalım’ önerisini de kabul etmedi. Irak güçlerinin de Musul’un kuzeybatısında peşmergeye saldırdığı açıklandı. 

İBADİ: REFERANDUM İPTAL EDİLMELİ

Türkiye’den döndükten sonra, İran’da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshgak Cihangiri ile yaptığı görüşmede açıklama yapan İbadi, “(Referandumun) iptalinden ve Anayasa’ya saygı duyulmasından başka bir şeyi kabul edemeyiz” ifadesini kullandı. İbadi’nin Sözcüsü Haydar Hamada da Facebook hesabından yaptığı açıklamada “Referandumun dondurulmasından bahsediyorlar ama bizim buna cevabımız referandumun geçmişte kaldığı ve onu alanda sona erdirdiğimiz” dedi.

IKBY, 25 Eylül’de yapılan ve sandıktan ‘evet’ çıktığını açıkladığı bağımsızlık referandumunun ardından, Bağdat ve komşu ülkelerin yaptırımlarına maruz kalmıştı. Askeri müdahale başlatan Irak ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi güçleri, Kürtlerin kontrolündeki petrol zengini Kerkük ve bir dizi başka bölgeyi de kontrol altına almıştı.

İBADİ: KAİM’DE IŞİD OPERASYONU BAŞLATTIK

Öte yandan Irak ordusu IŞİD’in ülkede kontrol ettiği son bölgelere operasyonunu başlattığını duyurdu. Irak Başbakanı Haydar İbadi dün sabah saatlerinde Anbar vilayetinin batısındaki Kaim bölgesini IŞİD’den kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. İbadi’nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Kaim’i kurtarma operasyonunu başlatıyoruz. Güçlerimiz, terörün Irak’taki son kalesi Kaim, Rava ve diğer kasabalara doğru ilerliyor. Hepsi ülke topraklarına geri dönecek. IŞİD’in önünde ya ölüm ya da teslim olmaktan başka bir şey yok” denildi. 

IKBY: IRAK, PEŞMERGEYE SALDIRIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi ise Irak güçlerinin peşmergeye Musul’un kuzeybatısından saldırıya geçtiğini duyurdu. Twitter’dan paylaşılan açıklamada Irak ordusu ile Haşdi Şabi milislerinin Musul’un kuzeybatısındaki Zummar’dan peşmerge mevzilerini topa tuttuğunu belirtildi. “Irak Ordusu ile Haşdi Şabi, İranlı güçlerin desteğiyle peşmergeye saldırmak için Zumar ve Rabia’da ağır silahlar konuşlandırdı. Silahlar arasında Amerikan yapımı topçu sistemi, tank ve Hummer zırhlı araçlar bulunuyor” ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, Irak güçleri ve Haşdi Şabi’nin Suriye sınırındaki Rabia sınır kapısından Mahmudiye beldesine doğru harekete geçtiği ifade edildi. Peşmerge güçlerinin karşılık vermesi sonucu dün sabah saldırıya geçen Haşdi Şabi’nin durdurulduğu, Haşdi Şabi’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) yanı sıra toplamda 2 tank ve 4 Hummer zırhlı aracın imha edildiği açıklandı. Konsey, Irak ordusuna çekilme ve Erbil’in ön koşulsuz diyalog önerisine olumlu yanıt verme çağrısı da yaptı.

RUDAW: HEDEF SİHELA’YI ELE GEÇİRMEK

IKBY merkezli Rudaw da Irak güçlerinin operasyonunun hedefinin Irak, Türkiye ve Suriye arasındaki Fiş Habur geçiş güzergahının güneyindeki Sihela olarak gözüktüğünü belirtti.

Zummar bölgesi Kerkük’teki petrol bölgelerini Ceyhan’a bağlayan ve IŞİD tarafından 2014 yılında yok edilen stratejik petrol boru hattının yakınlarında bulunuyor.

ERDOĞAN PETROL İÇİN ‘DESTEĞE VARIM’ DEMİŞTİ

Irak Başbakanı İbadi önceki Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, Erdoğan “Petrol boru hattının çalıştırılmasında da her türlü desteği vermeye açığız” demişti. Başbakan Binali Yıldırım da Bağdat’a Türkiye ile IKBY arasındaki Habur-İbrahim Halik sınır kapısının yönetimini ellerine almaları için gerekn desteği vereceğini ifade etmişti.

Fiş Habur’un doğusundaki Habur sınır kapısı IKBY’nin dünyaya açılan kapısı konumunda.

ABD: DİYALOĞU DESTEKLİYORUZ

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak’taki gelişmeler hakkında resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ateşkes, askeri operasyonların durdurulması ve diyalog çağrısını olumlu karşılıyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkez'in faiz kararı sonrası dolar 3.82 lirayı aştı

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa