26 Ekim 2017 10:31

‘Bu pazardaki insanlar ekmeğini çöpte arıyor’

Malatya’da çöplere atılmış eşya ve elbiselerin toplanıp satıldığı 'Rus Pazarı'na rağbet her geçen gün artıyor.

Paylaş

Hacı Yusuf TOPALOĞLU

Malatya’da çöplere atılmış eşya ve elbiselerin toplanıp satıldığı “Rus Pazarı”na rağbet her geçen gün artıyor. “Bu pazarda maddi durumu iyi olanı göremezsin” diyen Ahmet Torun, satıcılar ve alıcılar için “Bu pazardaki insanlar ekmeğini çöpte arıyorlar” tanımlaması yaptı.

Malatya kent merkezinde kurulan ve çöplere atılan eski eşyaların toplanıp satıldığı Hurda Pazarı veya namı diğer “Rus Pazarı”nın müşterileri her geçen gün artıyor. Her çeşit eski eşya ve giyeceğin satıldığı Pazar müşterileri akınına uğruyor. Kimisi çocuğuna ayakkabı, kimisi ise mutfağına koyacağı ikinci el tencere ya da tava almak için uğruyor. Yan yana uzun uzadıya serili bezlerin üzerine konulan eski ürünler, kapış kapış gidiyor. Pazarcılar yoksulların en sık uğrak yerlerinden biri olarak biliniyor. 

EKMEĞİNİ ÇÖPTE ARAYAN PAZARCILAR

Yeşilyurt Belediyesi’nde asgari ücret ile çalıştığını, ancak asgari ücret ile geçinemediği için topladığı eski eşyaları pazarda satan 47 yaşındaki 2 çocuk babası Ahmet Torun, evin tek çalışanı olduğunu, sol kol, sol ayak ve belden rahatsız olduğunu dile getirdi. Kiraya 400 TL verdiğini ve geçinemediğini anlatan Torun, "Belediyede İş-Kur'un toplum yararına çalışma projelerinde çalışıyorum. Pazar günleri satın aldığım ikinci el eşyaları satarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Bu pazarın yüzde 80’ni çöplerde çıkardıkları fazla yıpranmamış eşyaları temizleyip halkın beğenisine sunuyor. Elimize ne geçerse yeter ki para etsin, alıp satıyoruz. Bu pazarda maddi durumu iyi olanı göremezsin. Kentin yoksul kesiminin pazar yeri burasıdır. Ben pantolon, ceket gibi giyeceklerin yanı sıra elektronik eşya ne bulsam onu satıyorum. Bu pazardaki insanlar ekmeğini çöpte arıyorlar. Çocuklarımıza ekmek götürmek için uğraşıyoruz. Hırsızlıktan iyidir, en azından insanlar burada şerefi ve onuruyla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar” dedi.  

‘FAKİR FUKARA İLE BELEDİYELER BİLE UĞRAŞIYOR’

Çöplerde buldukları eski eşyaları pazarda paraya dönüştürmeye çalıştığını ifade eden 50 yaşındaki 3 çocuk babası Hacı Durmaz da, son zamanlarda belediyenin büyük çöp konteynerleri uygulamasının işlerini olumsuz etkilediğini söyledi. “Belediye bile fakir fukara ile uğraşıyor” diye devam eden Durmaz, “Fakir fukara çöplerde topladıkları ile ekmek parası kazanma derdindeydi. Bunun kime ne zararı var. İnsanlar hırsızlık mı yapsın, ne yapsın? Bende mahallede eskicilik yaparak aynı zamanda çöplerde topladığım şeyleri getirip burada satıyorum, ancak belediyenin uygulaması ile bu işimizde elimizden gidiyor” serzenişinde bulundu.  

‘GEÇİMİMİZİ NASIL SAĞLAYALIM’

İş imkânı olmadığından çöplerde hurda toplayarak geçimini sağladığını dile getiren bir diğer pazar esnafı 52 yaşındaki 2 çocuk babası Ali Rıza Kayaoğlu ise, belediyenin çöp uygulamasının kendilerini zorladığına dikkat çekenlerden. Hayat pahalılığına işaret eden Kayaoğlu, şöyle devam etti: “Ekmek derdimizin peşine düşmüşüz. Ancak çöp arabalarında çalışanlar bizden önce davranıyorlar. Çöp arabalarının arkasına çuval asmışlar, buldukları eskileri doldurup satıyorlar. Belediyeden maaş almalarına rağmen bulacağımız birkaç eşyaya da göz koyuyorlar. Buda bizim işleri ister istemez olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda belediye çöpleri büyük konteynırlar koymuş, bundan kaynaklı çıkaramıyoruz. Onlar boşaltırken içinde işe yarar ne varsa alıyorlar, bizde gezdiğimizle kalıyoruz. Anlayacağınız bu işi de elimizden aldılar. Biz ne yapalım gidip hırsızlık mı yapalım, adam mı vuralım yoksa soygun mu yapalım, geçimimizi nasıl sağlayalım?” (Malatya/MA)   
 
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik akımına kapılan usta hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa