Tuncel, Ay’ın terfisini sordu

Tuncel, Ay’ın terfisini sordu

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ismi işkence ve tecavüz davalarında geçen Sedat Selim Ay’ın Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına atanmasıyla ilgili soru önergesi verdi.BDP, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması üzerine Meclise soru ö

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ismi işkence ve tecavüz davalarında geçen Sedat Selim Ay’ın Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına atanmasıyla ilgili soru önergesi verdi.

BDP, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması üzerine Meclise soru önergesi verdi. İsmi tecavüz ve işkence davalarında geçen Sedat Selim Ay’yın terfisiyle ilgili olan önergede Tuncel, kadına yönelik şiddetin, tacizin ve tecavüzün Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu belirtti. Özellikle ‘90’lı yıllarda güvenlik güçlerinin dahil olduğu pek çok taciz, tecavüz ve şiddet olayının gerçekleştiğini vurgulayan Tuncel, “Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu verilerine göre, 1997 ile 2012 yılları arasında kendilerine gelen 347 başvurudan 80’i tecavüz, 267’si ise cinsel taciz vakasıdır. Bu vakaların açıklanandan daha çok daha fazla olduğu ortadadır. Bu vakaların en vahim örneği Sedat Selim Ay isimli emniyet mensubunun terfi edilmesiyle gündemleşmiştir” dedi. Tuncel, verdiği önergede Sedat Selim Ay’ın işkencesine maruz kaldığını belirten Sultan Seçik’in basına gönderdiği mektuba da yer verdi.

Sebahat Tuncel’in Başbakanın yanıtlamasını istediği sorularından bazıları şöyle: “Hukuken iki mahkeme tarafından işkenceci olduğu tescil edilmiş, adı tecavüz vakalarına karışmış bir kişi nasıl İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına atanmıştır? Atamada işkenceyle anılan bir kişinin tercih edilmesinin özel bir nedeni var mıdır? Kişinin geçmişi bilindiği halde atama yapıldıysa işkenceci ve ırkçı zihniyette olan bu kişinin emniyet müdürlüğünde üst düzey bir konuma getirilmesiyle topluma bir mesaj mı verilmek istenmektedir? Hükümetiniz süresince, işkence, taciz, şiddet gibi benzer durumlar sonucu siciline işlemiş kaç kamu görevlisi görevinde terfi almıştır? Bu kişilerin pozisyonları nedir? Selim Ay’ın bu göreve getirilmesiyle, kendisi tarafından işkence gören ve dava açmış kişilerin can güvenliğinin tehdit altında olmasından dolayı herhangi bir koruyucu önlem aldınız mı?” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net