25 Ekim 2017 16:59

Şırnak'taki madende ölen Özden 1000 TL’ye çalışıyordu

Şırnak’taki maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 kişiden biri olan Vedat Özden, sigortasız 1000 TL'ye çalışıyordu.

Şırnak'taki madende ölen Özden 1000 TL’ye  çalışıyordu

Paylaş

Şırnak’taki maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 kişiden biri olan Vedat Özden, sigortasız bir şekilde 1000 TL maaş ile 10 kişilik ailesini geçindiriyordu. Eşinin de kömür işçisi olduğunu belirten Anne Elif Özden, çocuğunun kömür ocağında çalışmaması için telkinlerde bulunduğunu fakat başka çaresinin olmadığını kaydetti.  

Şırnak kent girişine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan 1 No’lu maden ocağında 17 Ekim günü meydana gelen göçükte 8 işçi yaşamını yitirmişti. Ocağın bulunduğu alanda kopan dev kayaların altında feci bir şekilde can verenlerden birisi de 22 yaşındaki Vedat Özden’di. Merkeze bağlı Dağkonak (Nerex) köyünde dünyaya gelen Özden, 1990’lı yıllarda köy boşaltmaları ve yakmalarından dolayı ailesi ile birlikte göç ederek Şırnak merkeze yerleşti. 

2 AY ÖNCE ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTI

Okuduğu liseyi bitirdikten hemen sonra babasını kaybeden Özden, maddi durumu iyi olmayan 10 kişilik ailesine destek olmak için maden ocaklarının yolunu tuttu. Özden de tıpkı yüzlerce genç gibi kömür ocaklarında 500 TL karşılığında operatör yağcılığı yaparak işe başladı. Şırnak merkezde geçtiğimiz yıl ilan edilen sokağa çıkma yasağında çevre illerde çalışmaya başlayan Özden, 2 ay önce yeniden kente dönerek maden ocaklarında çalışmaya devam etti. Özden, 1000 TL’ye sigortasız bir şekilde operatör yardımcısı olarak yeniden işe başladığı 1 No’lu maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitirdi.  

‘EŞİM DE KÖMÜR İŞÇİSİYDİ’

Kaybettiği çocuğunun üzüntüsünü yaşayan anne Elif Özden (50), ’90’lı yıllarda yaşadıklarını anlattı. “Devlet, köyümüzü yakıp yıktı. Bizler de buraya geldik. Yaşamımızı burada bir şekilde sürdürüyorduk” diyen anne Özden, çocuğunun kömür ocağında çalışmaması için telkinlerde bulunduğunu fakat başka çaresinin olmadığını kaydetti.  

Ailenin geçimi için 3 yıl önce yitirdiği eşinin de kömür işinde çalıştığını aktaran Özden, babasının yaşamını yitirmesinden sonra Vedat’ın çalışmaya mecbur kaldığını ifade etti. Anne Özden, sabah ezanından önce çocuğunun evden çıkıp işe gittiğini ve akşam saat 19.00’da eve döndüğünü dile getirerek, madendeki çalışma koşullarına dikkat çekti.  

KARDEŞ ÖZDEN: ÇALIŞIP BİZE BAKIYORDU

Ağabeyinin işten eve, evden de işe gittiğini ifade eden 18 yaşındaki Eylem Özden ise, “Tehlikeli olmasına rağmen işini seviyordu. Annem, ağabeyime ‘Oğlum burası tehlikelidir, gitme’ diyordu. Ama, ağabeyim  babam, yaşamını yitirdikten sonra çalışmaya mecburdu. Bizler, okuyorduk. Ağabeyim de bize bakıyordu. Bizim okumamızı çok istiyordu. Ağabeyim, bana ‘Okuyun, benim gibi bu ocaklarda çalışmaya mecbur kalmayın’ diyordu” dedi. (Şırnak/MA)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Pehlivan’a hakaretten hapis cezası

SONRAKİ HABER

Facebook, Sputnik’e ait sayfaları kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa