25 Ekim 2017 15:27

Eğitim Sen: Eğitim bütçesi ihtiyaçların çok altında

Eğitim Sen 2018 yılı bütçesinden eğitime ayrılan paranın ihtiyaçların çok altında olduğunu vurguladı.

Eğitim Sen: Eğitim bütçesi ihtiyaçların çok altında

Paylaş

Eğitim Sen 2018 yılı bütçesinden eğitime ayrılan paraya ilişkin yaptığı açıklamada, eğitim bütçesinin artıyor gibi gözükse de tam aksine oransal olarak azaldığı ve ihtiyaçların çok altında olduğunu vurguladı. Eğitim harcamalarının yine halkın sırtına yüklendiği belirtilen açıklamada, yapılması gerekenin kamusal kaynakların yine kamusal bir hak olan eğitim için, özel çıkarlar değil toplumsal çıkarlar gözetilerek değerlendirilmesi olduğu ifade edildi.

KESK'e bağlı Eğitim Sen 2018 yılında bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ayrılan paraya ilişkin açıklama yaptı. Eğitime ayrılan bütçeye bakıldığında iktidar temsilcilerinin iddia ve çarpıtmalarına rağmen eğitimin en temel ihtiyaçlarının yine görmezden gelindiği belirtilen açıklamada, bütçenin önceki yıllarda olduğu gibi sadece zorunlu harcamalar dikkate alınarak hazırlandığı ifade edildi. Yıllardır eğitime ayrılan kaynakların sadece rakamsal olarak arttığı, doğrudan eğitim hizmetlerine yönelik yatırımlarda gerçek anlamda bir artışın olmadığı kaydedilen açıklamada, “2017 yılında 85 milyar 49 milyon TL olan MEB bütçesi, 2018 yılı için 92 milyar 529 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bütçe rakamları içinde en kapsamlı ve en yaygın kamu hizmetleri içinde yer alan eğitime ayrılan pay, hükümetin eğitim hedeflerini gerçekleştirmek bir tarafa, mevcut ihtiyaçları bile karşılayabilecek seviyede olmadığını göstermektedir” denildi.

ARTIŞ YOK AZALMA VAR

TBMM’ye sunulan 2018 Bütçe Kanun Tasarısında MEB’e ayrılan bütçe rakamlarına bakıldığında, bir önceki yıla kıyasla oransal olarak artış değil, yüzde 1’lik bir azalma olduğuna  dikkat çekilen açıklamada, her fırsatta eğitime en çok payı kendilerinin ayırdığını iddia eden AKP hükümetleri döneminde eğitim bütçesinin milli gelire oranının OECD ortalaması olan yüzde 6’nın çok altında olduğu vurgulandı. 2017 bütçesinde MEB bütçesine ayrılan pay yüzde 13,18 iken, 2018 yılı için ayrılan miktarın yüzde 12,13’e gerilediği belirtilen açıklamada, “Benzer bir şekilde 2017 bütçesinde MEB Bütçesinin milli gelire oranı yüzde 3,54 iken, 2018 bütçesindeki oran 2,69 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemiştir. Bütün bu verilerin en açık anlamı, eğitim harcamalarının önemli bir bölümünün, tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da halkın sırtına yıkılacağıdır” denildi.

OECD ORTALAMASINA ÇIKARILMALI

Yapılması gerekenin kamusal kaynakların yine kamusal bir hak olan eğitim için, özel çıkarlar değil, toplumsal çıkarlar gözetilerek değerlendirilmesi olduğu ifade edilen açıklamada, MEB bütçesinin milli gelire oranının en az iki kat arttırılması, başlangıç olarak OECD ortalaması olan yzüde 6'ya çıkarılması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “2018 yılında aile ve çocuk yardımı başta olmak üzere, sosyal yardımlar sembolik olarak belirlenmekten çıkarılmalı, ihtiyaç kadar artış yapılmalıdır. Eğitime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerine yılda iki kez en az bir maaş tutarında ödenmelidir. Eğitim emekçilerinin 3600 ek gösterge talepleri doğrultusunda düzenleme yapılmalıdır. Öğretmen, akademik personel, memur ve yardımcı hizmetli açıkları kapatılmalıdır. Tüm eğitim ve bilim emekçilerine insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşulları sağlanmalıdır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

CHP’li Tekin ‘FETÖ’ye tahsis edilen arazileri açıkladı

SONRAKİ HABER

Garo Paylan, Hrant Dink cinayetinin araştırılması için önerge verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa