25 Ekim 2017 14:48

Erbil’den ‘referandumu askıya alma’ önerisi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, merkezi hükümete bağımsızlık referandumunun sonuçlarını dondurma ve diyalog önerisinde bulundu.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi, peşmerge güçleri ile Iraklı güçler arasında yaşanan çatışma tehlikesi gerekçesiyle “Bağımsızlık referandumu sonucunun dondurulması” önerisinde bulundu.

Önceki gece yarısı yapılan açıklamada, “Iraklı güçleri ile peşmerge arasında 16 Ekim’den beri süren çatışmalar her iki tarafa zarar vermiştir. Bu aynı zamanda daha fazla kanın akmasına ve Irak’taki oluşumlar arasındaki toplumsal bağların kopmasına yol açabilir” denildi.

IKBY’DEN ÜÇ ÖNERİ

IKBY’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hepimizin, Irak ve Kürdistan’ın karşı karşıya olduğu gerginlik ve tehlikeli durum karşısında, Irak güçleri ile peşmerge arasındaki gerginliğin daha ileri bir savaşa dönüşmesini engelleme konusunda tarihi sorumluluğu var.
16 Ekim 2017 tarihinde Irak güçleri ve peşmerge arasında başlayan çatışma ve saldırılar, iki tarafa da zarar verdi. Bu durumun devam etmesi, daha çok kanın akmasına ve hatta Irak’ın bileşenleri arasındaki sosyal bağların kopmasına yol açabilir. İki taraf arasındaki savaşın kazananı olmayacağı açıktır. Aksine, iki tarafa da yaşamın her alanında büyük zararlar verecektir. Bu nedenle, Kürdistan ve Irak halklarına karşı olan sorumluluğumuz gereği, Irak hükümetine, Irak kamuoyuna ve dünyaya şu önerilerde bulunuyoruz:

1- Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm çatışmaların ve her türlü askeri operasyonların acil bir şekilde sonlandırılması
2- Irak Kürdistanı’nda yapılan referandum sonuçlarının dondurulması
3- Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile federal hükümet arasında Irak Anayasası temelinde diyaloğa başlanması.”

BAĞDAT: KERKÜK’E GİRMEK ZORUNDAYDIK

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ise Rusya ziyaret kapsamında Moskova Enstitüsünde yaptığı konuşmasında, Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen referanduma değindi. Caferi, Irak’ın şimdi her zamandan daha güçlü olduğunu savunarak, “Irak asla, başka bir ülke karşısında bir cephede yer almamıştır” dedi.

 

Irak Anayasasının Kürdistan Bölgesi için birçok hak ve göreve izin verdiğini ileri süren İbrahim Caferi, “Bütün dünya referanduma karşıydı, Avrupa Birliği, Arap ülkeler ve İslam Ülkeleri Kongresi karşıydı. Ancak maalesef Barzani ısrar etti. Rusya da Irak toprak bütünlüğünden yanan” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Ordusu ile Haşdi Şabi’nin Kerkük’e düzenlediği saldırıya ilişkin olarak, “Kerkük’e girmek zorundaydık. Bütün oluşumlar ve azınlıkların yaşadığı ve petrol zengini Kerkük, Irak’ın haritasını küçültüyor” ifadesini kullandı.

Peşmergeye karşı düzenlenen saldırılarda İranlı güçlerin yer almasına ilişkin olarak, “Iraklı güçleri dışında meydanda hiçbir yabancı savaşmıyor. sadece danışmanlık konusunda onlardan faydalanılıyor” diye konuştu.

NETANYAHU IKBY İÇİN DESTEK İSTEDİ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, referandum öncesi çok sayıda ülkenin karşı çıkmasına rağmen IKBY’ye yönelik açıkladığı desteği “Dünya Kürtlere gelecekleri için destek vermeli” sözleriyle sürdürdü.

Netanyahu, dün düzenlenen bir törende, bölgede yaşanan gelişmelere değindi. Netanyahu, ülkesinin Kürtlerin bağımsızlık isteklerine büyük saygı duyduğunu ve desteklediğini söyledi.

Netanyahu, “Dünya Kürtlere gelecekleri konusunda destek vermeli ve güvenlikleri için yardımcı olmalıdır” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

‘BARZANİ YÖNETİMİ DAĞITILSIN’ TARTIŞMASI

Bu arada IKBY’de başta etkili muhalif hareket Goran (Değişim) olmak üzere birkaç parti, Mesud Barzani idaresinin dağıtılmasını ve “ulusal kurtuluş hükümeti”nin kurulmasını talep etti. Sputnik’in haberine göre Goran Hareketinin İcra Konseyi Üyesi Muhammed Tevfik Rahim, “Hareketimiz Kürdistan İslam Grubu ve Behram Salih başkanlığındaki Demokrasi ve Adalet Birliği ile yol haritasının oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı. Yol haritasının içerdiği 5 maddeden en önemlisi IKBY başkanlık idaresinin dağıtılması ve kurtuluş hükümetinin kurulması” dedi.

Barzani yönetimini, mevcut krizin üstesinden gelmek için kabul edilebilir bir çözüm bulamamakla suçlayan Rahim, “Krizden kabul edilir çıkışın bulunması için geçici ulusal kurtuluş hükümetinin kurulması gerektiği yönde diğer tüm taraf ve partileri ikna etme görevini yerine getirecek komiteyi kurduk” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Madrid: Katalonya ile diyalog yok

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, JİTEM davasında beraat kararı verilmesine tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa