25 Ekim 2017 14:38

Madrid: Katalonya ile diyalog yok

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya lideri Carles Puigdemont ile 'diyalog' üzerine konuştu.

Madrid: Katalonya ile diyalog yok

Paylaş

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya lideri Carles Puigdemont ile müzakerelere girmeme kararını savundu. İspanya Parlamentosunda konuşan Rajoy, “Puigdemont’un benimle konuşmak istediği tek şey Katalonya’nın bağımsızlığının koşulları ve takvimiydi. İspanya Başbakanı olarak Katalan bağımsızlığı üstüne konuşamam. Puigdemont, İspanya’nın diğer özerk topluluklarında olduğu gibi özerk finansman hakkında da konuşmak istemedi. Senatoya gelerek halkın huzurunda önerilerini nasıl sunacak göreceğiz” dedi. Hukukun üstünlüğünün askıya alındığı koşullarda diyalog yaşanmayacağını söyleyen Rajoy, Puigdemont’a savlarını Senatoya sunması çağrısı yaptı. 

SENATO CUMA GÜNÜ TOPLANACAK

İspanya Senatosu Cuma günü Katalan Lideri Puigdemont’un yetkilerinin geri alınması konusunda oylama yapacak. Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu da Madrid hükümetinin yönetimi doğrudan ele alma kararını değerlendirmek üzere bugün toplanıyor.

Madrid yönetimi seçilmiş Katalonya Özerk Bölgesi hükümetinin görevine son vereceğini, Katalonya Parlamentosunun yetkilerinin sınırlandırılacağını ve altı ay içinde bölgede erken seçime gidileceğini açıklamıştı.

Katalonya Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Sözcüsü Raul Romeva ise, İspanya’nın bölgede kontrolü sağlamaya çalışması halinde Katalan yetkililerin emirlerine uymayacağını söyledi.

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumu İspanya tarafından “yasa dışı” ilan edilmişti. İspanyol polisinin saldırıları altında gerçekleşen ve katılım oranı yüzde 43 olan referandumda halkın yüzde 90’ı bağımsızlığa “Evet” demişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Selde askeri araç devrildi: 1 asker kayıp

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa