Erdoğan geçen yıl rest çektiği İbadi'yle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl ‘Kıratımda değilsin’ dediği Irak Başbakanı İbadi ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak açıklama yaptı.

25 Ekim 2017 14:12
Paylaş

Irak Başbakanı Haydar İbadi, çeşitli temaslarda bulunmak için Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl Ekim ayında 'Sen benim muhatabım değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin' dediği İbadi'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı. Erdoğan, orak açıklama sırasında “Değerli kardeşime Türkiye'ye hoşgeldiniz diyorum” dedi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Ankara ziyaretinde ilk durağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı oldu. Yapılan ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Ardından Erdoğan ve İbadi ortak açıklama yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
“Başından itibaren Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduk. Arada yaptığımız bazı uyarılara rağmen, karşılık alamayınca bazı yaptırım kararları almak zorunda kaldık. Şu anda olumlu bir noktaya geliyoruz. Geldiğimize inanıyoruz. Şu anda Irak ile aramızda ticaret hacmimiz yaklaşık 9 milyar dolar. Zira biz her yönüyle bizim komşuluk bağlarımız ileri. Aynı medeniyet değerlerini taşıyan iki ülkeyiz. Ne yazık ki çok ağır darbeler yedi Irak. Özellikle Musul'un geldiği konum ortada. Kerkük öyle, Telafer öyle... Aynı şeyleri Ambarlı'da da yaşadık. DEAŞ denilen terör örgütü tüm buraları yerle bir etti. Tabi merkezi yönetim kararlı, attığı son adımlarla DEAŞ denilen bu terör örgütünden ülkeyi neredeyse temizlemiş durumda. İnanıyorum ki bu kalan DEAŞ terör örgütü de temizlenecektir. Bu durumu fırsat gören PKK'nın Irak'ta yapılanmasının olduğunu biliyoruz. Kandil gibi Sincar'da da PKK'nın varlığı söz konusu. Tüm buralarda da ortak mücadeleye varız. Bölgenin huzuru ve barışı için atılması gereken adımları atacağız. Petrol boru hattının çalıştırılmasında da her türlü desteği vermeye açığız. Her şey bu mutabakat içerisinde yürüyecektir. Merkezi yönetim endeksli olarak bu adımlar atılacaktır.”

‘TOPRAKLARIMIZI BÖLMEK İSTEDİLER’

Erdoğan'ın ardından konuşan Irak Başbakanı İbadi şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanı ve çok değerli medya mensupları biz buraya iki kardeş ülke olarak ilişkilerimizi geliştirmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Artık bu sıkıntıların aşılması için gerekli zamanın geldiğini düşünüyoruz. Şüphesiz politikamızın bir parçası da terörle mücadeledir. Şüphesiz ortak mücadeleyi önemsiyoruz. Allah'a şükürler olsun Iraklı güvenlik güçlerimizle DEAŞ'ı temizliyoruz. DEAŞ'a karşı zafer kazandık. Bu coğrafyadaki sorunların çözümünün zamanı geldi.

Maalesef referandumla bazıları topraklarımızı parçalamak ve sınırlarımızı yeniden belirlemek istediler. Biz Irak güvenlik güçlerine çok net bir talimat verdik: Hiçbir şekilde vatandaşlara zarar vermeyeceksiniz. Kan akmayacak.

Bizden umut bekleyen gençlerimize umut olmak durumundayız. Umut olmadığımız zaman malesef teröre bulaşıyorlar. Bölgemizde toplumlarımızın yüzde 60'nı oluşturan gençlerimize iş imkanı bulmalıyız. O teröristler maalesef bizim dinimize çok zarar verdiler.”

İbadi, Erdoğan'ın ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüşecek.

1 YIL ÖNCE REST ÇEKMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz yıl Ekim ayında, Musul operasyonu konusunda Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye çok ağır ifadeler kullanmıştı.

İstanbul'da 9. Avrasya İslam Şurası'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi'ye “Şahsıma hakaretler ediyor, sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin. Irak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil, biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin. Kim bu? Irak'ın Başbakanı. Önce haddini bil...” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta 19 kömür ocağı işletmecisi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Fındıklı Belediyesi'nin "e-dersane" projesine kaymakamlık engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa