25 Ekim 2017 10:11

İstanbul’a 2 bin yeni bekçi

İçişleri  Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi. En fazla bekçi 100’er kişiyle Esenyurt ve Küçükçekmece’ye alınacak.

Paylaş

İçişleri Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi. KPSS koşulu aranmayan bekçi başvuruları 8-22 Kasım tarihleri arasında alınacak. Sözlü sınavlar 5-13, yazılı sınavlar ise 24 Aralık’ta yapılacak. İstanbul’da en fazla 100’er bekçi ile Esenyurt ve Küçükçekmece’ye alınacak.  En az bekçi kadrosu Şile’ye (6) tahsis edildi. Geçen ağustos ayında ilk kez 700 bekçi sınavlarla alınmış bunlar kademeli olarak görev başlatılmıştı.

İçişleri Bakanlığı İstanbul’da yeni yılda göreve başlamaları beklenen 2 bin çarşı ve mahalle bekçi alımı için takvimi açıkladı. 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında Emniyet Hizmetleri Sınıfında İstanbul ile mülki sınırları içerisindeki 39 ilçede görevlendirilecek çarşı ve mahalle bekçileri sözlü, ardından yazılı sınava alınacak.

İHD ‘ÜLKE GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARLA YÖNETİLİYOR’ DEMİŞTİ

Yeni uygulamayı gazetemize değerlendiren İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan “İktidar toplumu zapturapt altına almak istiyor. Ülke güvenlikçi bir kafayla yönetilmeye devam ediliyor.” ifadelerini kullandı.

“Son birkaç yıldır otoriter bir yönetim anlayışı var. Çıkarılan kanunlardan ve idari pratikten bunu görüyoruz” diyen Türkdoğan, “Doğu ve Güneydoğu’da köy korucularının adını KHK ile güvenlik korucuları yaptılar. Şimdi de batıda mahalle bekçiliği sistemi getiriyorlar. Bu bekçiler geceleri sokakta dolaşıp ‘şüpheli’ durumları ihbar edecek. Müdahale edebileceği durumlarda da müdahale edecek. Mobeseler yetmedi, kanunlar yetmedi, polis kanunları yetmedi, şimdi de bekçiler hayatımıza girdi. Yarın bunlar da yetmeyecek. Çünkü ülke güvenlikçi bir kafayla yönetiliyor” ifadelerini kullandı.

ARANACAK KOŞULLAR

İstanbul’da çarşı veya mahalle bekçisi olmak için adayların öncelikle erkek ve Türk vatandaşı olmaları, en az lise ve dengi okul, ön Lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görme koşulu aranıyor. Bunun yanı sıra adayların askerlik görevini bitirmeleri, 30 yaşından büyük olmamaları, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemeleri gerekiyor. Bunların yanı sıra adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranıyor. Bunların yanı sıra aranan diğer koşullar şöyle:

* Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak.

* Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.

*  Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.

* En az 167 santimetre boyunda olmak.

* Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. (Ağırlık(kg)/[boy(m)]2}  Örnek: 80/1,752=26)

İSTANBUL’A HANGİ İLÇEYE KAÇ BEKÇİ ALINACAK?

Adalar; 7, Arnavutköy; 35, Ataşehir; 50, Avcılar; 60, Bağcılar; 95, Bahçelievler; 75, Bakırköy; 35, Başakşehir; 50, Bayrampaşa; 40, Beşiktaş; 30, Beykoz: 35, Beylikdüzü: 40, Beyoğlu; 35, Büyükçekmece: 35 , Çatalca;7, Çekmeköy; 35, Esenler; 60, Esenyurt; 100, Eyüp; 50, Fatih; 60, Gaziosmanpaşa; 90, Güngören; 40, Kadıköy; 60, Kağıthane; 60, Kartal; 60, Küçükçekmece; 100, Maltepe; 65,  Pendik; 85, Sancaktepe: 55, Sarıyer; 40, Silivri; 15, Sultanbeyli; 50; Sultangazi; 65, Şile; 6, Şişli; 35, Tuzla; 35, Ümraniye; 90, Üsküdar; 70, Zeytinburnu; 45.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın 'Gece Kartalları' olarak nitelendirdiği, özel harekat şube polislerinin de i eğitim verdiği araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilen mahalle gece bekçileri, tabanca, cop, kelepçe, el fenerinin yanı sıra düdük taşıyor. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Keçiören'de yangın: 1 kişi öldü, 2'si ağır 4 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Beylikdüzü'de fabrika yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...