25 Ekim 2017 08:30

Avrupa Parlamentosu’nda cinsel taciz oturumu

Avrupa Parlamentosu'nun kadın çalışanlarının erkek vekillere yönelik taciz suçlamalarının ardından AP'de bugün acil oturum düzenlenecek.

Paylaş

DW Türkçe'nin haberine göre, Avrupa Parlamentosu'nun kadın çalışanlarının erkek vekillere yönelik taciz suçlamalarının ardından AP'de bu sabah acil oturum düzenlenecek.

İngiliz Sunday Times ve diğer medya organlarının haberleştirdiği suçlamalar, taciz skandalını Avrupa Parlamentosu'na (AP) taşıdı.

Sunday Times gazetesinin AP'nin kadın çalışanlarının ifadelerine dayandırdığı haberinde AP üyesi erkek vekillere yönelik ağır cinsel taciz suçlamaları yer almış, sözlü, yazılı ve elle taciz vakalarının yanısıra bir vakada bir AP üyesinin genç bir kadın asistan önünde mastürbasyon yaptığı iddiasına da yer verilmişti.

KARİYER ENDİŞESİ

Gazetenin haberine göre suçlanan vekiller arasında en az iki Alman AP üyesi de bulunuyor. Gazetede ismi yer alan tek vekil ise 71 yaşındaki Yeşiller partili bir Fransız politikacı. Diğer tacizci vekillerin isimlerinin, mağdurların isteği üzerine yayımlanmadığı belirtiliyor. Gazeteye konuşan taciz mağduru parlamento çalışanları, kariyerlerini tehlikeye atmaktan ve konunun yargıya taşınmasından korktukları için sessiz kalmayı tercih ettiklerini anlatıyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, konunun kamuoyuna yansımasının ardından yaptığı açıklamada suçlamaların şoke edici olduğunu belirterek, Meclis Başkanlığının acilen konuyu ele alacağını kaydetti.

ACİL OTURUM DÜZENLENECEK

Tajani, parlamentoda geçen yıl bu tür şikayetlerin iletilebileceği ve mağdurlara danışmanlık hizmeti veren bir birim oluşturulduğunu da hatırlattı. AP'den bir sözcü, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada yetkili şikayet merciine şimdiye kadar herhangi bir başvuruda bulunulmadığını bildirdi.

Konu, AP'nin Pazartesi öğleden sonra düzenlenen oturumunda da gündeme geldi. Taciz suçlamalarını değerlendirmek üzere Çarşamba sabahı bir acil oturum düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Hollywood film yapımcısı Harvey Weinstein'a yönelik taciz ve tecavüz suçlamalarının ardından başlatılan ve tüm dünyaya yayılan kampanya çerçevesinde taciz mağduru kadınlar yaşadıklarını "#MeToo" (Ben de) hashtagi altında kamuoyuyla paylaşıyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkel, Deniz Yücel'in eşi ile görüştü

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa