25 Ekim 2017 08:17

Merkel, Deniz Yücel'in eşi ile görüştü

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'de sekiz aydır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in eşi Dilek Mayatürk Yücel ile görüştü.

Paylaş

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'de sekiz aydır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in eşi Dilek Mayatürk Yücel ile görüştü, Yücel'in durumu hakkında bilgi aldı.
 
DW türkçe’nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel salı günü Türkiye'de tutuklu gazeteci Deniz Yücel'in eşi Dilek Mayatürk Yücel'i ağırladı. Merkel, Mayatürk Yücel'den sekiz aydır hakkında iddianame hazırlanmadan Silivri Cezaevi'nde tutulan gazetecinin durumu hakkında bilgi aldı.

Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in Mayatürk Yücel ile görüşmesini Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla açıkladı. Seibert, Merkel'in Yücel'in eşiyle, gazetecinin tutukluluk koşullarını görüştüğünü belirtti. Merkel'in Mayatürk'ü meclisteki ofisinde ağırladığı bilgisi verildi.

Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat'ta gözaltına alınmıştı.

Dilek Mayatürk Yücel gazeteci Deniz Yücel ile Silivri Cezaevi'nde evlenmişti

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan diğer gazeteciler Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Derya Okatan ve Eray Sargın'dan dosyası ayrılan Yücel, 27 Şubat'ta PKK liderlerinden Cemil Bayık ile yaptığı röportaj gerekçe gösterilerek "terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

DOSYASI REDHACK DAVASINDAN AYRILDI

Deniz Yücel tutuklandığı 27 Şubat'tan bu yana hücre hapsinde tutuluyor. Yücel adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonucunda mahkemenin Türk hükümetine Yücel hakkında açıklama göndermesi için tanıdığı süre de dün sona erdi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FT: Gökçek başkanlık referandumunun bedelini ödedi

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa