25 Ekim 2017 04:37

Önce tek kişilik hücre sonra sürgün!

Tek kişilik hücreye konulunca açlık grevine başlayan Mustafa Koçak'ın ailesine haber verilmeden başka bir cezaevine nakledildiği öğrenildi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Silivri 9 No’lu Cezaevinde tutuklu bulunan Mustafa Koçak, tek kişilik hücreye konulunca açlık grevine başladı. 18 Ekim tarihinde açlık grevine başlayan Koçak’ın ailesine haber verilmeden İzmir’de başka bir cezaevine nakledildiği öğrenildi. 

‘ÇUVAL GEÇİRDİLER TEHDİT ETTİLER’

İstanbul Mecidiyeköy’de 23 Eylül’de gözaltına alınan Mustafa Koçak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde 10 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldığı mahkemece “Örgüt Üyeliği” ve “Örgüte silah temin etme” iddialarıyla tutuklanarak Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi. Koçak’ın gözaltı süresince sistemli işkenceye tabi tutulduğunu söyleyen abla Sevgül Koçak, “Kardeşimin kafasına çuval geçirilmiş, sırtından kovayla su dökülmüş, kafasına teneke geçirilerek ritmik bir şekilde saatlerce tenekeye vurulmuş. Biz 3 kız kardeşiz, ‘Kız kardeşlerine tecavüz ederiz’ diye tehdit edilmiş. İtirafçı olması ve üzerine atılan suçlamaları kabul etmesi istenmiş” dedi.

Kardeşinin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davasında tanık olan Berk Ercan’ın ifadesiyle gözaltına alındığını belirten Sevgül Koçak, “Mustafa gözaltındayken arama yapmak için 20-25 kişilik sivil ve özel harekat polisi evimize geldi. Evde hiçbir şey bulunmadı. Arama sırasında bize, ‘Artık çıkmayacak, çok büyük suçlar işledi, çıkma imkanı yok, sizin kardeşiniz vatan haini’ gibi şeyler söylendi. Kardeşimden itirafçı olmasını ve üzerine atılan suçlamaları kabul etmesini istemişler. Ama kardeşim Berk Ercan’ı da tanımıyor, üstüne atılan iftiraları da kabul etmiyor” diye konuştu. 

Gözaltındaki işkencenin cezaevinde de devam ettiğini iddia eden abla Koçak, kardeşinin rızası dışında 3 kişilik koğuştan zorla alınarak  tek kişilik hücreye konulduğunu söyledi.

Kardeşinin tecrit altında tutulduğunu, birçok haktan yoksun bırakıldığı için açlık grevine başladığını aktaran Koçak, Mustafa Koçak’ın 20 Ekim’den bu yana su ve şeker alımını da durdurduğunu belirtti.

Abla Koçak, “Kardeşim zaten normalde de çok zayıftı. Gözaltı sürecinde gördüğü işkenceler sebebiyle de iyice zayıflamıştı. Fiziken ve ruhen açlık grevini kaldırabilecek durumda olduğuna inanmıyorum. Ailesi olarak endişe duyuyoruz. Başına ne geleceğini bilmiyoruz” dedi.

NAKİL SAKLANDI MI?

29 Ekim nedeniyle açık görüş olabileceğinin söylenmesi üzerine cezaevini aradıklarını ancak “sistem yok” denilerek hiçbir şekilde kendilerine bilgi verilmediğini aktaran Sevgül Koçak, dün kardeşinin İzmir 2 Nolu T Tipi’ne sürgün edildiğini öğrendiklerini ifade etti. 

İHD İstanbul Şubesi Yöneticisi Avukat Gülseren Yoleri’ye de,  Koçak’ı ziyaret etmek için Silivri Cezaevine gittiğinde “Sistemde arıza var burada olup olmadığını göremiyoruz” denilerek bilgi verilmediği öğrenildi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ürünümüz için haykırmak istediğimizde OHAL’i hissettik

SONRAKİ HABER

Bakırköy Belediyesi işçi ve emekçileri ücretleri için eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...