25 Ekim 2017 04:22

Cam işçileri: Gücümüz oranında patrona geri adım attırdık

Cam işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. Sendikalardan destek alamadıklarını ileten işçiler 'Gücümüz oranında patrona geri adım attırdık' diyor.

Paylaş

Aytekin BULUT
Lüleburgaz

Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan 90 işçinin direnişi kazanımla sonuçlandı. İşçilerin işbaşı yapma taleplerini kabul etmeyen patron, direniş üzerine önce kendi belirleyeceği işçileri Eskişehir’deki fabrikaya götürmeyi teklif etti, daha sonra geri adım atarak işçilerin hepsini mevcut haklarıyla Eskişehir fabrikasında işbaşı yaptırmayı kabul etmek zorunda kaldı. OHAL gerekçesiyle yürüyüşlerinin engellendiğine, mücadelelerine sendikaları Kristal-İş ve bağlı olduğu konfederasyon Türk-İş başta olmak üzere sendikalardan gerekli desteği alamadıklarına dikkat çeken işçiler, “Gücümüz oranında patrona geri adım attırdık” dedi. 

KAZANIMDA SENDİKACILARIN ROLÜ YOK

İşçilerin yürüyüşünün engellenmesi üzerine önceki gün toplantı yapan direnişteki işçiler, dün sabah da bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Kristal-İş ile Şişecam yönetimi arasında yapılan son görüşmeden çıkan 90 işçinin de Şişecam’ın Eskişehir’deki fabrikasında işbaşı yapma teklifi değerlendirildi. Oy çokluğu ile teklifin kabul edilmesi kararı alındı. 

Direniş ve alınan karara ilişkin gazetemize konuşan işçiler, kendilerinin Trakya’da işbaşı yapmak istediklerini, patronun ise işbaşı yapmayı kabul etmediğini hatırlattı. Direnişin başlamasıyla Eskişehir’i öneren patronun, gideceklerin sayısını ve kimlerin gideceğini kendisinin belirleyeceği dayatmasında bulunduğunu hatırlattı. Direniş sonunda 90 işçinin de, ücret ve diğer haklarında bir kayıp olmaksızın aynı statüyle Eskişehir’e gitme garantisinin alındığını dile getiren işçiler, bunun bir kazanım olduğunu vurguladı.

İşçiler, bu kazanımda sendikacıların hiç bir rolünün olmadığına özellikle dikkat çekti. İşçiler kazanımın, başta işten atılan işçilerin birliği ve mücadelesi, kendilerine destek veren Lüleburgaz halkının, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin desteğinin, sayfalarında ve görüntülerinde kendilerine yer veren basının eseri olduğunu dile getirdi. Sendikanın destek vermesi halinde daha ileri kazanımlar elde edilebileceğine dikkat çeken işçiler, “Tüm sıkıntılara rağmen gücümüz oranında patrona geri adım attırdık ve kazanım elde ettik” değerlendirmesini yaptı. 

BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

İşçiler sendikacıların yanı sıra fabrikalarda çalışan ve direnişe destek olmayan kimi arkadaşlarına da sitem etti. Bir işçi “Beraber, yan yana çalıştığım arkadaşlarım, selam vermeyi kesti. Destekten vazgeçtim, bari arayıp bir geçmiş olsun deseydi, onu da yapmadı” derken, başka bir işçi de şunları söyledi: “Çalışan arkadaşlardan destek yeterli olmayınca fazla yol alamayacağımızı biliyorduk, biz üzerimize düşeni yaptık.” Bir başka işçi de “Çalışan arkadaşların desteği olmadan bu kadar olur” diyerek, her şeye rağmen gelinen noktanın önemli bir kazanım olduğu değerlendirmesini yaptı. İşçilerin bir başka eleştirisi ise mevcut sendika yönetimine karşı kendini muhalefet diye tanımlayanlara da yönelikti. Bu grubun şimdiye kadar ciddi bir çalışma yapmadığını belirten işçiler “Hiç olmazsa toplu bir ziyaret gerçekleştirebilirlerdi. Bunu bile yapmadılar. Bu nasıl bir muhalefet anlayışı, anlamak zor. Trakya Döküm işçileri kadar olamadılar” dedi. 

İşçilerde hüzün ve gurur bir arada yaşanıyor. Bir işçi geldikleri noktayı şöyle özetledi: “Biz iş, aş, adalet diyerek yola çıktık. İş oldu, aş oldu, ama adalet olmadı, ne yapalım!”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uçak Mühendisi Erdi Canbay'ı askeri ambulans taşımadı mı?

SONRAKİ HABER

Vatandaşa 6.5 TL'den satılan nohut firmalara 2.3 TL'den satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa